Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Вести

  „Хавана синдромот“ води кон Русија?

  02/04/2024

  Мистериозното заболување кое со години на ред ги погаѓа американските дипломати и оперативци на тајните служби,најверојатно, потекнува од Русија и е поврзано со тајната руска разузнавачка единица, позната...

 • Екстра Глобал

  „Опенхајмер“ стигна во Јапонија

  01/04/2024

  Победникот на годинешново доделување на филмската награда Оскар, филмот  на Кристофер Нолан „Опенхајмер“ – направен за „таткото“  на атомската бомба – премиерно беше прикажан и во Токио. Со...

 • Екстра Глобал

  Индонезија има нов главен град

  01/04/2024

  Парламентот на Индонезија одлучи државата да добие нов главен град, наместо сегашниот Џакарта. Со истата одлука е определено Џакарта да добие посебен статус- како економски центар на земјата...

 • Belgrade, Serbia Belgrade, Serbia

  Западен Балкан

  Дора Бакојани го налути претседателот на Србија

  30/03/2024

  Известувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, грчката политичарка Дора Бакојани беше  остро критикувана од српскиот претседател Александар Вучиќ, отако во својот извештај  за Косово , изнесен...

 • Европа/ЕУ

  Орбан ја рекетирал австриската компанија „Шпар“

  30/03/2024

  Познатата австриска трговска компанија „Шпар“ ги обвини Виктор Орбан и владата на Унгарија дека ја рекетираат. Извршниот директор на компанијата Ханс Рајс откри дека Орбан барал од него...

 • Едиторијал

  Во функција на режимот

  30/03/2024

  Веднаш по терористичкиот напад на периферијата на Москва , на средноазиската филијала на џихадистичката  Исламска држава (ИСИС), во која беа убиени над 140 лица, беше јасно дека режимот...

 • Свет

  „Најкорумпирана зделка на Трамп“

  27/03/2024

  Информацијата дека зетот на Доналд Трамп, како што пред тоа  беше и со зетот на Виктор Орбан, станува инвеститор во Белград- на мала врата, сокриено од јавноста и...

 • Европа/ЕУ

  Македонија со најниска инфлација во Западен Балкан

  26/03/2024

  Земјите од Западен Балкан- кандидати за влез во Европската Унија имаат (генерално)  повисока инфлација од просекот на ЕУ, како и од постигнувањето на еврозоната. Тоа според европските експерти...

 • Екстра Глобал

  Оскаровката Колман жали што не е машко

  26/03/2024

  Актерката- оскаровка  Оливија Колман, изјави дека „жали што не е машко- затоа што како жена заработува многу помалку  од нејзините машки колеги“. Во интервју за Си-Ен-Ен , таа...

 • Свет

  Масакр во Москва

  25/03/2024

  Во петокот, на 22 март, во Москва беше закажан концерт на групата „Пикник“. Концерот беше предвидено да се одржи во салата на „Крокус Сити Хол“ комплексот, сместен подалеку...

Повеќе
Горе