Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Свиткување „кичма“ во Вуковар

25/11/2020

Одбележувањето на годишнината од страдањата и на жртвите меѓу  локалното население како и сеќавањето на разурнувањата во градот Вуковар, во Хрватска, од страна на делови од некогашната ЈНА...

 • Свет

  “Брутален” партиски пуч во Канбера

  25/08/2018

  Скот Морисон е новиот премиер на Австралија, откако досегашниот прв човек на австралиската влада,  Малколм Турнбол беше сменет од функцијата, со преврат во владеачката Лабуристичка партија на која...

 • Здравје

  Сипаниците се вратија во Европа

  23/08/2018

  Малите сипаници (морбилите) се вратија во Европа по подолго време, откако во првите шест месеци од оваа година е регистриран значителен пораст на бројот на заразените и заболени...

 • Европа/ЕУ

  Грција излезе од режимот на должничката криза – Bailout

  22/08/2018

  Грција  ја заврши и последната, трета по ред bailout програма на вонредни зајмови за спас на својата потоната економија, успешно реализирајќи го заемот од еврозоната во вредност од...

 • Европа/ЕУ

  Половина век од советската инвазија врз екс ЧССР

  21/08/2018

  Половина век помина од советската инвазија врз тогашна Чехословачка (ЧССР), во август 1968 година, со која целосно се задушија настојувањата на тогашното раководство на чехословачката КП, за демократизација...

 • Вести

  Литванија ќе ја блокира Србија

  21/08/2018

  Литванија најави дека ќе ја блокира Србија на нејзиниот европски пат за членство ЕУ, на тој начин што  ќе стави вето за отворање на поглавјето 31 од пристапните...

 • Трендови + Општество

  Виена подобра од Мелбурн

  20/08/2018

  Главниот град на Австрија, Виена е избрана за најдоброто место за живеење во светот, симнувајќи го од првото место австралискиот град Мелбурн, кој седум години по ред, беше...

 • Вести

  Нема државјанство без ракување

  20/08/2018

  Една муслиманска двојка не добила швајцарско државјанство, затоа што во текот на интервјуто, спроведено пред да им се одговори на нивното барање за државјанство,  одбила ракување со луге...

 • Вести

  Поранешен плејбој стана премиер на Пакистан

  19/08/2018

  Поранешната ѕвезда на крикетот, плејбој и припадник на некогашното друштво на познати посетители на ноќните клубови во Лондон, Имран Кан (65) стана премиер на Пакистан. Тој и неговата...

 • Вести

  Путин сват на политичка свадба во Австрија

  18/08/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин беше гостин-сват на венчавката на актуелниот министер за надворешни работи  Карин Кнајсл (53) со еден австриски бизнисмен. Таа го поканила Путин да дојде на...

 • Западен Балкан

  Москва сака да ги скара Софија и Скопје

  17/08/2018

  Бугарија и Македонија минуваат низ најдобриот период од своите односи, но на почетокот од август малку требаше за да избувне кавга, откако бугарските опозициски социјалисти и  тамошната стара, ...

Повеќе
Горе