Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

D-Day 75 години потоа

07/06/2019

Во историјата на Втората светска војна, првото префрлање на сојузниците на западното европско копно, е познато по кодиранато име- операција „Оверлорд“. Денот 6 јуни 1944 година, меѓутоа, општо...

 • Европа/ЕУ

  Солзите на Тереза Меј

  26/05/2019

  На британската политичка сцена, историјата се повтори како копија на оригиналот од минатото. Втората жена премиер на Велика Британија, Тереза Меј беше приморана да објави дека се повлекува...

 • Европа/ЕУ

  Тужба против Борис Џонсон-за лажење!

  24/05/2019

  Судот во Лондон соопшти дека во следните неколку недели треба да одлучи дали да се отвори постапка против поранешниот шеф на британскиот Форин Офис, Борис Џонсон,a тој да...

 • Свет

  Судење на Кристина Кирхнер

  24/05/2019

  Во Буенос Ајрес почна судењето на поранешниот претседател на Аргентина, Кристина Фернандез де Кирхнер (66), обвинета за корупција. Обвинителството тврди дека таа примила поткуп од една голема градежна...

 • Европа/ЕУ

  Руски “прсти“ во австриски скандал

  21/05/2019

  Австрискиот вицеканцелар и лидер на крајнодесничарската Слободарска партија, Хајц Кристијан Страхе поднесе оставка на сите функции, сите министри од оваа партија во коалиционата влада на Австрија поднесоа оставки,...

 • Едиторијал

  “Шведски“ Балкан

  18/05/2019

  Францускиот амбасадор во Скопје, на два пати, онака “од нога“ настојува да и каже на македонската јавност дека за датумот за отпочнување на преговарачкиот процес со ЕУ, инаку...

 • Брифинг/Weekly

  Трамп го помилува својот биограф

  17/05/2019

  Американскиот претседател Доналд Трамп го помилува поранешниот медиумски магнат Конрад Блек, кој во тамошната јавност, во последно време е познат како биограф на актуелниот претседател на САД. Блек...

 • Трендови + Општество

  Доживотен затвор за абортус!

  17/05/2019

  Сенатот на сојузната држава Алабама, на југот од САД, со уверливо мнозинство гласови го усвои контроверзниот закон со кој се забранува абортус на територијата на оваа држава. Сенатот...

 • Европа/ЕУ

  Шкотска сака во ЕУ

  16/05/2019

  Изборот меѓу Брегзит и иднината на Шкотска, како независна европска држава мора да се направи во мандатот на овој (шкотски) Парламент, а владата во Единбург планира ваквото прашање...

 • Европа/ЕУ

  ЕУ изборите и Западен Балкан

  15/05/2019

  Меѓу 23 и 26 мај, граѓаните на 27 земји-членки на ЕУ ќе избираат пратеници за Европскиот Парламент, единствената европска институција во која нејзините членови директно се избираат. Британија...

 • Западен Балкан

  ГРУ осудена во Подгорица

  13/05/2019

  Судот во Подгорица, после 1,5 година судење, им изрече пресуди на групата од 14 лица, меѓу кои се и двајца руски државјани, сите обвинети за обид да се...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг/Weekly

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Едиторијал

Популарно

Горе