Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Бизнис Глобал

  Во светот има 2781 милијардери

  03/04/2024

  Листата на најбогатите луѓе во светот, што ја прави американското списание „Форбс“ покажува дека бројот на милијардери постојано се зголемува, а дека на листата за 2024 година има...

 • Свет

  Турција : Бајрактар наместо „Султан“

  03/04/2024

  На локалните избори во Турција, претседателот Реџеп Таип Ердоган доживеа тежок пораз. Неговата партија Правда и развој (АК) одново, како и на претхпдните локални избори ја загуби контролата...

 • Вести

  „Хавана синдромот“ води кон Русија?

  02/04/2024

  Мистериозното заболување кое со години на ред ги погаѓа американските дипломати и оперативци на тајните служби,најверојатно, потекнува од Русија и е поврзано со тајната руска разузнавачка единица, позната...

 • Екстра Глобал

  „Опенхајмер“ стигна во Јапонија

  01/04/2024

  Победникот на годинешново доделување на филмската награда Оскар, филмот  на Кристофер Нолан „Опенхајмер“ – направен за „таткото“  на атомската бомба – премиерно беше прикажан и во Токио. Со...

 • Екстра Глобал

  Индонезија има нов главен град

  01/04/2024

  Парламентот на Индонезија одлучи државата да добие нов главен град, наместо сегашниот Џакарта. Со истата одлука е определено Џакарта да добие посебен статус- како економски центар на земјата...

 • Belgrade, Serbia Belgrade, Serbia

  Западен Балкан

  Дора Бакојани го налути претседателот на Србија

  30/03/2024

  Известувачот на Парламентарното собрание на Советот на Европа, грчката политичарка Дора Бакојани беше  остро критикувана од српскиот претседател Александар Вучиќ, отако во својот извештај  за Косово , изнесен...

 • Европа/ЕУ

  Орбан ја рекетирал австриската компанија „Шпар“

  30/03/2024

  Познатата австриска трговска компанија „Шпар“ ги обвини Виктор Орбан и владата на Унгарија дека ја рекетираат. Извршниот директор на компанијата Ханс Рајс откри дека Орбан барал од него...

 • Едиторијал

  Во функција на режимот

  30/03/2024

  Веднаш по терористичкиот напад на периферијата на Москва , на средноазиската филијала на џихадистичката  Исламска држава (ИСИС), во која беа убиени над 140 лица, беше јасно дека режимот...

 • Свет

  „Најкорумпирана зделка на Трамп“

  27/03/2024

  Информацијата дека зетот на Доналд Трамп, како што пред тоа  беше и со зетот на Виктор Орбан, станува инвеститор во Белград- на мала врата, сокриено од јавноста и...

 • Европа/ЕУ

  Македонија со најниска инфлација во Западен Балкан

  26/03/2024

  Земјите од Западен Балкан- кандидати за влез во Европската Унија имаат (генерално)  повисока инфлација од просекот на ЕУ, како и од постигнувањето на еврозоната. Тоа според европските експерти...

Повеќе
Горе