Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Анкара ја обвинува Кина за Ујгурите

12/02/2019

Во урамнотежените билатерални односи меѓу Турција и Кина, две држави за кои последниве години може да се зборува и како за сојузници на меѓународната политичка сцена, наеднаш се...

 • Западен Балкан

  Silk Road против ЕУ во Западен Балкан

  12/07/2018

  Европскиот Запад е загрижен поради забрзаното навлегување на Кина во реонот на Западен Балкан- поранешните југословенски републики Србија, Црна Гора, БиХ и Македонија, како и Албанија- покажуваат анализите...

 • Европа/ЕУ

  Тони Блер – Порастот на популизмот е закана за Европа

  29/06/2018

  Порастот на популизмот во Европа и во ЕУ, претставува закана за континетот и ризик тој да се врати во триесетите години на 20 век, кога на европско тло...

 • Македонија

  САД ја обвинија Русија дека се меша во решавањето на спорот меѓу Македонија и Грција

  28/06/2018

  Официјален Вашингтон одлучи јавно да и се спротивстави на Москва во нејзиното мешетарење низ Балканот, посебно истакнувајќи го случајот со Македонија и руското мешање во решавањето на спорот...

 • Европа/ЕУ

  Роман Абрамович протеран од Британија стана Израелец

  26/06/2018

  Рускиот милијардер Роман Абрамович, кој  повеке од десетина години живееше во Британија, засега, е единствената жртва на последната политичка расправија меѓу Лондон и Москва и на целосно замрзнатите...

 • Свет

  Пакистан барал од Индија да си го смени името

  25/06/2018

  Пакистан барал од Индија да си го промени името, пред 70 години, кога на крајот од британското колонијално владеење на Индискиот потконтинент, беа создадени две нови држави- Индија...

 • Европа/ЕУ

  Џорџ Сорос заговара втор референдум за Брегзит

  21/06/2018

  Американскиот финансиер, милијардер и филантроп Џорџ Сорос  смета дека Велика Британија треба да остане во ЕУ, но и дека е неопходно на Британците да им се овозможи ,...

 • Свет

  Асад ги менува границите под Кавказ

  19/06/2018

  Сирискиот претседател Башар ал Асад се одлучи да „излезе„ од регионот на Блискиот Исток, кризата во регионот и од хаосот во неговата земја, по шест годишната граѓанска војна, ...

 • Свет

  Нов Зеланд може да биде исклучен од “Five Eyes”

  18/06/2018

  Нов Зеланд се соочува со заканата да биде исклучен од членството во групата „Five Eyes„ ( Пет Очи) и повеке да не добива доверливи разузнавачки податоци од другите...

 • Македонија

  Москва потикнува дестабилизација на Македонија

  16/06/2018

  Руски државни знамиња се вееја на митингот на националистичката партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, на кој новиот партиски лидер им ветуваше на своите симпатизери дека тој има своја визија...

 • Свет

  Ерменија-Нова Украина или војна под Кавказ

  13/06/2018

  Жестоките улични протести на опозицијата против власта во Ереван, во текот на април, избувнаа неочекувано за странските посматрачи. Откако, потоа,  релативно брзо се смирија,  остана дилемата околу  тоа,...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиториал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Горе