Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Балканот без визионери

09/08/2019

Како сега стојат работите, многу е веројатно дека обнова на косовско-српскиот дијалог нема да биде можен во наредните месеци, а веројатно и до крајот на годината, дури косовската...

 • Европа/ЕУ

  Модерните ториевци ги поразија антиевропејците

  13/12/2018

  Пратениците од британската, владеачка Конзервативна партија и изгласаа доверба на лидерот Тереза Меј, со едно како што се покажа, уверливо мнозинство кое овозможува таа и натаму да ги...

 • Европа/ЕУ

  Балкански игри во Лондон

  12/12/2018

  Лондон и Британија по многу нешто се разликуваат од Балканот – од историјата и политиката до економијата и времето. Главниот британски град е една од светските метрополи, финански...

 • Европа/ЕУ

  Хрватска меѓу првите ќе го ратификува членството на Македонија во НАТО

  08/12/2018

  Официјален Загреб соопшти дека Хрватска ќе биде меѓу првите земји членки на НАТО, што ќе го ратификува договорот за членството на Македонија во Северноатланската Алијанса. По средбата на...

 • Европа/ЕУ

  Орбан пречекан и испратен со протести

  08/12/2018

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан престојуваше во Загреб, на отворањето на годишната конференција на земјите од групата СЕИ, а во истовреме имаше и билатерлани разговори во хрватската влада со...

 • Западен Балкан

  Кому треба пакт на Балканот

  08/12/2018

  Една неспретна изјава на косовскиот заменик премиер Енвер Хоџај и еден “бомбастично” извлечен наслов во весник, беа доволни силни за да се распалат и онака веќе распалените национални...

 • Свет

  Перуанскиот екс претседател не доби азил

  03/12/2018

  Поранешниот перуански претседател Ален Гарсија кој побегна и побара азил во амбасадата на Уругвај, во Лима, исчезна откако уругвајските власти одбија да му издадат политички азил. Во соопштението...

 • Свет

  Самит Г20 – Обединети во разликите

  03/12/2018

  Политичките лидери на 19 најразвиени и брзо растечки економии во светот, како и ЕУ, сите членки на групата Г-20 , се собраа во Буенос Ајрес , во главниот...

 • Трендови + Општество

  Мадрид без стари возила во центарот

  02/12/2018

  Градските власти на Мадрид одлучија да воведат нови услови за возење низ централното градско подрчаје, при што најважното е да се тргнат старите возила, за да се намали...

 • Брифинг/Weekly

  Бегството во српската амбасада сепак било планирано

  02/12/2018

  Бегството на Бранка Милиќ во зградата на амбасадата на Србија не било случајно, ниту станува збор за изненадувачки гест, туку за добро испланиран потег, потврдија црногорските власти врз...

 • Европа/ЕУ

  Лајчак прва “жртва” на Маракеш

  02/12/2018

  Словачкиот министер за надворешни работи Мирослав Лајчак, поднесе оставка на својата функција, во знак на протест, затоа што Парламентот во Братислава, одби да ја прифати глобалната спогодбата на...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Македонија

  ЕБОР финансира еко-автобуси за Скопје

  29/01/2019

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) учествува во проектот на градот Скопје и на ЈСП...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

Горе