Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Еко-катастрофа на украинскиот јужен фронт

08/06/2023

Намерното пробивање и уништување на браната на хидроцентралата Каховка , на југот од Украина, веќе има добиено катастрофални размери со поплавувањето на голема површина населена територија во областа...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје и околу чија активност во Македонија, изби скандал, па за кратко време...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен брифинг

  04/10/2018

  Фондацијата Отворено општество, што ја има создадено американскиот милијадер Џорџ Сорос, се пресели во Берлин, од Будимпешта, каде беше нејзиното седиште  уште од времето на формирањето, по паѓањето...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен брифинг: Среда 3 октомври 2018 година

  04/10/2018

  Институтот за глобални промени со седиште во Лондон, ги демантираше тврдењата од Белград за тоа дека основачот на институтот и поранешен британски премиер Тони Блер, тајно преговара за...

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија околу признавањето на Косово – пишува московскиот весник „Комерсант“ кој обично важи...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен брифинг: Вторник 2 октомври 2018 година

  03/10/2018

  Заменик премиерот на Италија, Луиџи ди Мајо изјави дека владата во Рим нема намера да се откаже од намерата да го зголеми буџетскиот дефицит и покрај барањето на...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на Скопје и Атина за името, со штo, конечно, по три децении се...

 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство од над 90 отсто, од оние повеќе од 600 илјади кои гласаа,...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Понеделник 1 Октомври 2018

  01/10/2018

  САД и Канада постигнаа, сепак, согласност за прилагодување на главните делови од НАФТА договорот за слободна трговија, иако тоа до пред некоја недела изгледаша невозможно. На отворањето на годинешнава...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Недела 30 септември 2018

  30/09/2018

  Скопје: Во Македонија се одржува референдум за влез на земјата во ЕУ и НАТО и за договорот за името со Грција, преку кој единствено може да се остварат...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се определуваат околу една работа – да се биде за Европската Унија, или...

Повеќе
Горе