Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Екстра Глобал

  Ремек дело од 13 век најдено во кујна

  29/10/2019

  Во кујната на една постара жена во малото место Компрењу, на северот од Франција, случајно било откриено ремек дело на италијанскиот сликар Чимабуе од 13 век. Освен изненадувањето...

 • Свет

  Маки за нобеловецот Ахмед

  28/10/2019

  Најмалку 67 лица се убиени, а непознат број се повредени во немирите кои избувнаа во Етиопија, во областа Оромија, јавиле локалните власти и етиопската полиција. Немирите избувнале како...

 • Брифинг/Weekly

  Мафијата шверцува токсини во Кина

  28/10/2019

  Италијанските власти соопштија дека полицијата успеала да разбие шверцерски синџир што се занимавал со рециклирање пластика, илегално префрлајќи токсични материјали од Сицилија во Кина. Целиот криминален синџир дејствувал...

 • Европа/ЕУ

  Француско „Њет“ на Европа

  27/10/2019

  Хроничарите запишале дека токму во овие денови, пред крајот на октомври, во далечната 1776 година, Бенџамин Франклин, еден од татковците на американската независност, заминал за Париз, за да...

 • Свет

  Нетанијаху се бори за политички опстанок

  24/10/2019

  Бенјамин Нетанијаху, лидер на десничарскиот Ликуд, десет години премиер на Израел и мандатор за состав на нова влада, го прослави својот 70 роденден во помешано расположение и со...

 • Екстра Глобал

  Раздор меѓу браќата Хари и Вилијам

  22/10/2019

  Заедничките фотографии во лондонските весници на браќата-принцови Вилијам и Хари, прво сами, а потоа заедно со свршеницата, па подоцна и сопругата на постариот брат, Кетрин (Кејт) Мидлтон, сега...

 • Европа/ЕУ

  Полска: ПиС бара пребројување на гласовите

  22/10/2019

  Владеачката полска Партија на правото и правдата (ПиС) бара од Врховниот суд во земјата да дозволи делумно пребројување на гласовите, во Катовице и во Кожалин, оправдувајќи го ваквото...

 • Екстра Глобал

  Тајландскиот крал без кралската придружничка

  22/10/2019

  Кралот на Тајланд со посебен декрет ја казнил кралската придружничка, што во пракса претставува втора сопруга, одземајќи и ја оваа титула (!?) и нејзиниот офицерски чин, обвинувајќи ја...

 • Европа/ЕУ

  Четворица обвинети за убиениот словачки новинар

  22/10/2019

  Словачкото обвинителство, најпосле, после 20 месеци, покрена формални обвинувања за четири лица, осомничени дека се вмешани во убиството на тамошниот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница Мартина Кушнирова....

 • Европа/ЕУ

  Договор за Брегзит „а ла Џонсон“

  18/10/2019

  Во трката со времето и со роковите кои инаку самиот ги наметна со своето однесување и потезите што ги влечеше, британскиот премиер Борис Џонсон објави дека е постигнат...

Повеќе
Горе