Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Европа/ЕУ

  Моншалан -дамата која брани вето

  18/10/2019

  Во првите редови на француската одбрана во нејзината битка за да се запре Македонија на патот на нејзините европски амбиции, наместо министерството за надворешни работи и неговиот министер,...

 • Екстра Глобал

  Девет години се криеле од крајот на светот

  16/10/2019

  Едно семејство е откриено на осамена фарма во Холандија, каде девет години се криеле во очекување да се случи „крајот на светот“. Во соопштението на холандската полиција се...

 • Брифинг/Weekly

  1. Куќа за едно евро 2. Смртна казна во Србија 3. Лондонски „Риц“ за продажба

  16/10/2019

  Малото место Самбука, на италијанскиот остров Сицилија беше на пат да остане без население и практично да исчезне, поради масовното иселување на неговите жители во другите делови на...

 • Европа/ЕУ

  Kако против расизмот на навивачите ?

  15/10/2019

  Бугарскиот премиер Бојко Борисов остро реагираше на инцидентите на фудбалскиот меч меѓу Бугарија и Англија, одржан во Софија, барајќи оставка од претседателот на Бугарскиот фудбалски сојуз (БФС) Борислав...

 • Западен Балкан

  Грчката црква ја призна автокефалноста на украинската

  15/10/2019

  Синодот на Грчката православна црква (ГПЦ), на вонредна седница, го поддржа барањето на Вселенската патријаршија за прифаќање на автокефалноста на Украинската православна црква (УПЦ). Ерахијата што ја сочинуваат...

 • Вести

  Русија прави „двојник“ на ЕУ?

  15/10/2019

  Официјална Москва се подготвува за тоа некогашните советски републики, собрани во Заедницата на независни држави (ЗНД) уште повеќе економски да се интегрираат, создавајќи единствен финансиски пазар. Таквиот план...

 • Екстра Глобал

  Џејн Фонда уапсена на протест

  14/10/2019

  Американската актерка и холивудска ѕвезда од постарата генерација Џејн Фонда беше уапсена пред зградата на Конгресот на САД во Вашингтон, протестирајќи со група истомисленици за потребата од покренување...

 • Европа/ЕУ

  Макрон контра ЕУ

  13/10/2019

  Од влегувањето на Емануел Макрон во Елисејската палата, од пред две години, односите меѓу официјален Париз и ЕУ се во некоја чудна состојба. Во основа, тие се блиски...

 • Едиторијал

  САД се вратија на Балканот

  11/10/2019

  Американскиот државен секретар Мајк Помпео беше во една куса европска турнеја, посетувајќи ја прво  Италија, од каде потекнува неговото семејство, потоа Ватикан, за да се сретне со папата...

 • Свет

  Мнозинството Американци подржуваат импичмент

  10/10/2019

  Мнозинството од американските граѓани ја подржуваат истрагата што ја покрена Претставничкиот дом на Конгресот на САД за претседателот Доналд Трамп, како и покренувањето на постапката за импичмент –...

Повеќе
Горе