Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Европа/ЕУ

  Италијанскиот Парламент со помалку пратеници и сенатори

  09/10/2019

  Италијанскиот Парламент со големо мнозинство гласови усвои закон со кој се намалува бројот на пратениците и сенаторите, од сегашните вкупно 945 членови на двата парламентарни дома, на 600....

 • Екстра Глобал

  Внуците на Карл Густав без кралски статус

  09/10/2019

  Шведскиот крал Карл Густав одлучи да го укине досегашниот кралски статус што го имаа неговите внуци, практично намалувајќи го бројот на членовите на кралското семејство. Ваквата мерка која...

 • Западен Балкан

  Инцидент со безбедњаците на Емина Ердоган

  09/10/2019

  Емина Ердоган, сопруга на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ненамерно предизвика инцидент во Белград, за време на официјалната посета на нејзиниот сопруг, во официјална посета на Република Србија....

 • Европа/ЕУ

  Суд по завршениот мандат

  03/10/2019

  Во Франција како да станува редовна појава, мандатот на некои од претседателите, или премиерите, да завршува на суд, со обвинување (најчесто) за злоупотреба на службената должност и на...

 • Свет

  Киев меѓу Западот и Истокот

  03/10/2019

  Европската, а посебно американската јавност продолжува да се занимава со телефонскиот разговор на претседателот на САД Доналд Трамп и на украинскиот шеф на државата Володомир Зеленски, од јули...

 • Екстра Глобал

  Хари и Меган против „Меjл“

  02/10/2019

  Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл (сега со кралските титули војводата и војвотката од Сасекс) го тужат лондонскиот таблоид „Меjл он Сандеј“ за објавување на нејзиното...

 • Здравје

  Русите пијат помалку и живеат подолго

  02/10/2019

  Потрошувачката на алкохол во Русија меѓу 2003 и 2016 година се намалила дури за 43 отсто, соопшти Светската здравствена организација (WHO), објаснувајќи дека тоа има придонесено за зголемување...

 • Екстра Глобал

  Тинејџерка загина од експлозија на „мобилка“

  02/10/2019

  Една 14 годишна тинејџерка од Казахстан починала откако експлодирал нејзиниот мобилен телефон. Трагичниот инцидент се случил додека девојката спиела, а „мобилката“ која била покрај перницата во креветот на...

 • Екстра Глобал

  Од Антарктик се „откачија“ 315 милијарди тони мраз

  01/10/2019

  Санта мраз, за која се проценува дека е тешка околу 315 милијарди тони, се откачи од ледениот континент – Антарктикот, но научниците веруваат дека ова не е последица...

 • Брифинг/Weekly

  Рација против шверцери на луѓе во Белгија

  01/10/2019

  Белгиската полиција соопшти дека се уапсени 15 лица, сите обвинети за организирање шверц на луѓе во Велика Британија, сокриени во посебно уредени скривалишта во големи камиони кои превезуваат...

Повеќе
Горе