Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Трамп меѓу затворот и Белата куќа

03/06/2024

Доналд Трамп е првиот претседател на САД осуден за кривично дело, откако поротата составена  од 12 американски граѓани, во судот во Њујорк го прогласи за виновен за сите...

 • Свет

  Србија продава оружје за ИД во Јемен?

  17/09/2019

  Меѓународниот портал Армс Воч (Arms Watch), во неколку продолженија има објавено написи за тоа дека оружје произведено од српската фабрика “Крушик“ од Ваљево завршило кај припадниците на џихадистичката...

 • Свет

  Неуспех на Обединета Русија во Москва

  10/09/2019

  Партијата Обединета Русија, на претседателот Владимир Путин доживеа неуспех на локалните избори во Москва. Во изборите за нов Совет на Москва (Мосгордума) оваа партија загуби дури една третина...

 • Брифинг/Weekly

  Нова кавга меѓу Загреб и Белград

  10/09/2019

  Меѓу Загреб и Белград избувна нова расправија, која само уште повеќе ја продлабочува кризата во хрватско-српските односи. Поводот за оваа кавга е одново историјата, овој пат споменикот во...

 • Западен Балкан

  Нема седење на две столчиња

  10/09/2019

  Сосема е извесно дека земјите од Западен Балкан се последните од Европа кои ќе станат дел од ЕУ. Германскиот канцелар Ангела Меркел, бранејќи го својот ентузијазам за заокружување...

 • Европа/ЕУ

  Италија со 66 влади во 73 години

  07/09/2019

  Старо-новиот италијански премиер Џузепе Конте формира нова влада која веќе положи и заклетва пред претседателот на државата, Серџо Матарела. Во неа има 21 министри, кои доаѓаат од партиите...

 • Свет

  САД -Нема влез за корумпираниот Драгнеа

  07/09/2019

  Американскиот Стејт департмент соопшти дека лидерот на романската Социјалдемократска партија (СПД) Ливиу Драгнеа, како и неговите две деца не може да влезат и да престојуваат на територијата на...

 • Европа/ЕУ

  Џонсон ниту обединител, ниту лидер

  07/09/2019

  Кога тогашниот британски премиер Дејвид Камерон во 2016 година, брзоплето и политички неодговорно распиша референдум за ЕУ, ниту тој, а ниту британската јавност не веруваа дека гласачите ќе...

 • Екстра Глобал

  Барање за одземање титулите на Хари и Меган!?

  05/09/2019

  Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл се соочуваат со заканата (!?) од одземање на нивните ројалистички титули – војвода и војвотка од Сасекс. За ова треба...

 • Екстра Глобал

  Пенс му плаќа на Трамп – за хотел

  05/09/2019

  Американскиот потпретседател Мајк Пенс кој се наоѓа во посета на Република Ирска, престојува на крајниот запад од островот, во Данберг, оддалечен 300 километри од главниот ирски град Даблин....

 • Европа/ЕУ

  Политички игри, победници и квислинзи

  04/09/2019

  Полска ја одбележа годишнината од нападот на нацистичка Германија врз нејзината територија и 80 годишната од почетокот на Втората светска војна, онака како што тоа не требаше да...

Повеќе
Горе