Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Брифинг/Weekly

  Уапсен грабнувач на авион по 34 години

  23/09/2019

  Еден 65 годишен Либанец, осомничен дека бил дел од групата муслимански екстремисти која во 1985 година грабна американски патнички авион, полн со патници, е уапсен во Грција, на...

 • Свет

  Рибарска “војна” во Јапонско Море

  23/09/2019

  Русија и Северна Кореја се соседи на Далечниот Исток и без разлика на изолационистичката политика на режимот во Пјонгјанг, нивните односи не може да се наречат непријателски. Двете...

 • Свет

  Тајван тоне во изолација

  23/09/2019

  Тајван, или како е неговото официјално име, Република Кина, се повеќе тоне во меѓународна изолација, откако за само седум денови, две мали пацифички островски држави – Соломонските Острови...

 • Екстра Глобал

  Нови обвинувања за принцот Ендрју

  22/09/2019

  Британскиот принц Ендрју, вториот син на кралицата Елизабета, одново е обвинет дека бил дел од аферата со сексуална злоупотреба на неполнолетни девојки од пред 20 години, за која...

 • Свет

  Џон Болтон остро против Трамп

  22/09/2019

  Џон Болтон, доскорешниот советник за национална безбедност на претседателот на САД, Доналд Трамп, кој минатата недела беше натеран да си поднесе оставка на функцијата, остро и без пардон...

 • Свет

  Бенјамин против Бенјамин

  20/09/2019

  Во рок од пет месеци, Израелците два пати гласаа на парламентарни избори. Првиот пат во април годинава, а вториот минатата недела, но и во двата случаи не им...

 • Екстра Глобал

  Копола „несреќен“ поради Џонсон

  20/09/2019

  Прославениот американски филмски режисер Френсис Форд Копола изјавил дека е „длабоко несреќен“ затоа што неговиот филм „Кум“ му е најомилениот на актуелниот британски премиер Борис Џонсон. Според изјавата...

 • Европа/ЕУ

  Амбасадорот ги вика Полјаците да се вратат дома

  19/09/2019

  Полскиот амбасадор во Лондон, Аркади Ржегоцки, ги повика полските државјани кои работат и живеат во Велика Британија да се вратат дома, во Полска, бидејќи е сосема извесно дека...

 • Свет

  Селебрити во одбрана на Павел Устинов

  19/09/2019

  Десетици илјади московјани учествуваа на демонстрациите во рускиот главен град, кои протестираа против пресудата на 23 годишниот актер Павел Устинов. Судот во Москва го осуди актерот на 3,5...

 • Екстра Глобал

  Сара четири пати го преплива Ламанш- за 54 часови !

  19/09/2019

  Американката Сара Томас (37) е првата жена и маратонец во историјата на пливањето, која четири пати го препливала Ламанш , без одмор и без запирање, за да доплива...

Повеќе
Горе