Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Грција: Пукање во сопственото колено

13/07/2019

Грција има нова влада, составена од министри од десноцентристичката и конзервативна Нова Демократија (НД) и нов премиер, Киријакос Мицотакис, откако на порано одржаните парламентарни избори (според редот, требаше...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Понеделник 1 Октомври 2018

  01/10/2018

  САД и Канада постигнаа, сепак, согласност за прилагодување на главните делови од НАФТА договорот за слободна трговија, иако тоа до пред некоја недела изгледаша невозможно. На отворањето на годинешнава...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Недела 30 септември 2018

  30/09/2018

  Скопје: Во Македонија се одржува референдум за влез на земјата во ЕУ и НАТО и за договорот за името со Грција, преку кој единствено може да се остварат...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се определуваат околу една работа – да се биде за Европската Унија, или...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Сабота 29 Септември 2018

  30/09/2018

  Њујорк: Интеграцијата на Македонија во НАТО не претставува никаква воена закана за Русија, но членството ќе ја ослабне можноста на Кремљ да шири корупциско влијание во регионот, пишува...

 • Европа/ЕУ

  Германија: Истокот ја губи трката со Западот

  29/09/2018

  Безмалку триесет години по падот на Берлинскиот ѕид, источниот дел од Германија (некогашната ГДР) се уште заостанува зад западниот дел на сега обединетата држава, а неговиот напредок и...

 • Западен Балкан

  Попов: Србија против здравиот разум од “Преспа”

  28/09/2018

  Директорот на Центарот за регионализам од Нови Сад, Александар Попов изјавил дека Србија дејствува „спротивно на здравиот разум„ кога е во прашање референдумот во Македонија. „Во српски интерес...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен брифинг: Петок 28 Септември 2018

  28/09/2018

  Њујорк: Американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини Кина дека се обидува да се замеша во американските избори за Конгресот на САД, што ќе се одржат во ноември, затоа...

 • Европа/ЕУ

  Лабуристите го менуваат ставот кон Брегзит

  27/09/2018

  Британската опозициска лабуристичка партија го менува својот став кон Брегзит, откако на редовната, есенска, партиска конференција во Ливерпул, објавија дека сега би можеле да прифатат (нов) референдум, дури...

 • Вести

  Швајцарија не го сака Абрамович

  27/09/2018

  Швајцарските федерални власти, уште пролетва одбиле да му издадат согласност на рускиот милијардер Роман Абрамович, за да се насели во земјата, прогласувајќи го за неподобна личност, но за...

 • Европа/ЕУ

  Петина од ЕУ буџетот оди во Полска

  25/09/2018

  Една петина од тековниот, седумгодишен буџет на ЕУ, оди во Полска, преку разните фондови за забрзан развој на оваа источноевропска држава, што се обебедуваат врз солидарниот принцип, за...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Македонија

  ЕБОР финансира еко-автобуси за Скопје

  29/01/2019

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) учествува во проектот на градот Скопје и на ЈСП...

Горе