Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Западен Балкан оди во Европа

11/09/2023

„Време е ЕУ да се зафати со проширувањето на Унијата“– рече во Блед, во Словенија,  претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел, на годинешниов Стратешки форум. Според него- „за...

 • Европа/ЕУ

  Роман Абрамович протеран од Британија стана Израелец

  26/06/2018

  Рускиот милијардер Роман Абрамович, кој  повеке од десетина години живееше во Британија, засега, е единствената жртва на последната политичка расправија меѓу Лондон и Москва и на целосно замрзнатите...

 • Свет

  Пакистан барал од Индија да си го смени името

  25/06/2018

  Пакистан барал од Индија да си го промени името, пред 70 години, кога на крајот од британското колонијално владеење на Индискиот потконтинент, беа создадени две нови држави- Индија...

 • Европа/ЕУ

  Џорџ Сорос заговара втор референдум за Брегзит

  21/06/2018

  Американскиот финансиер, милијардер и филантроп Џорџ Сорос  смета дека Велика Британија треба да остане во ЕУ, но и дека е неопходно на Британците да им се овозможи ,...

 • Свет

  Асад ги менува границите под Кавказ

  19/06/2018

  Сирискиот претседател Башар ал Асад се одлучи да „излезе„ од регионот на Блискиот Исток, кризата во регионот и од хаосот во неговата земја, по шест годишната граѓанска војна, ...

 • Свет

  Нов Зеланд може да биде исклучен од “Five Eyes”

  18/06/2018

  Нов Зеланд се соочува со заканата да биде исклучен од членството во групата „Five Eyes„ ( Пет Очи) и повеке да не добива доверливи разузнавачки податоци од другите...

 • Македонија

  Москва потикнува дестабилизација на Македонија

  16/06/2018

  Руски државни знамиња се вееја на митингот на националистичката партија ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, на кој новиот партиски лидер им ветуваше на своите симпатизери дека тој има своја визија...

 • Свет

  Ерменија-Нова Украина или војна под Кавказ

  13/06/2018

  Жестоките улични протести на опозицијата против власта во Ереван, во текот на април, избувнаа неочекувано за странските посматрачи. Откако, потоа,  релативно брзо се смирија,  остана дилемата околу  тоа,...

 • Вести

  Нови 10 илјади Македонци побарале да станат Бугари

  04/06/2018

  Меѓу мај 2017 година и истиот месец годинава, околу десет илјади државјани на Република Македонија, побарале да добијат бугарски пасош, јавуваат медиумите во Софија повикувајќи се на официјални...

 • Здравје

  Милион Французи станаа непушачи за една година

  31/05/2018

  Бројот на пушачите во Франција се смета дека е намален за еден милион во споредба со периодот од 2016 до 2017 година. Ова го покажува најновата сондажа за...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

Повеќе
Горе