Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Здравје

  MMR вакцината не предизвикува аутизам

  06/03/2019

  Најновата анализа за тоа дали MMR вакцината е опасна за здравјето на децата, овој пат ја имаат направено експерти во Данска кои (одново) докажале дека оваа вакцина не...

 • Свет

  Нетанијаху “брка” мандат и бега од суд

  05/03/2019

  Бенјамин Нетанијаху на почетокот од оваа година се најде во една за него необична ситуација – да мора да организира предвремени парламентарни избори и да се бори за...

 • Трендови + Општество

  Политиката ја елиминира Украина од Евровизија

  04/03/2019

  Натпреварите за песна на Евровизија се започнати уште во средината на педесеттите години на 20 век, како своевиден музички израз за една нова Европа која тогаш почна да...

 • Европа/ЕУ

  Борисов: Бугарија не е „Тројански коњ“ во НАТО

  03/03/2019

  „Бугарија не е никаков „Тројански коњ“ на Русија во НАТО “ – рекол во Софија бугарскиот премиер Бојко Борисов,  отфрлајќи ги на тој начин обвинувањата од некои од...

 • Свет

  Нова војна за Кашмир

  02/03/2019

  Последната недела од февруари измина во уште една опасна криза на индискиот потконтинент, меѓу Индија и Пакистан, околу регионот Кашмир, па во еден момент изгледаше дека светот ќе...

 • Европа/ЕУ

  Ќерката на портпаролот на Кремљ во Брисел

  02/03/2019

  Ќерката на портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков работи во Европскиот Парламент, во канцеларијата на десничарскиот европарламентарец и француски политичар Емерик Шопрад, јавуваат западноевропските медиуми, покренувајќи притоа и мала...

 • Западен Балкан

  Балканот – полигон за руските интереси

  28/02/2019

  Едно време ќе се зборува за словенството и православието, наспроти “неверниците“ (османлиите), па потоа, за “реалниот социјализам“ и советскиот модел контра самоуправувањето и “титоизмот“ а сега ќе се...

 • Свет

  Судот во Хаг против британската контрола на Чагос

  27/02/2019

  Меѓународниот суд на правдата во Хаг одлучи дека Велика Британија ќе треба да ја оконча контролата врз архипелагот Чагос, во Индискиот Океан, во што е можно покус рок....

 • Европа/ЕУ

  Швајцарец осуден за војување против ИД

  26/02/2019

  Поранешниот швајцарски војник Јохан Косар е прогласен за виновен и осуден на три месеци затвор-условно, како и да плати казна од 500 швајцарски франци, затоа што војувал против...

 • Свет

  Прв пат жена за амбасадор на Саудиска Арабија

  26/02/2019

  Саудиската принцеза Рема Бинт Бандар-ал Сауд е првата жена во историјата на Саудиска Арабија која е именувана за амбасадор. Со кралски декрет принцезата е поставена да раководи со...

Повеќе
Горе