Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Европа/ЕУ

  Макрон: Брисел не може да се споредува со Москва

  08/11/2018

  Францускиот претседател Емануел Макрон одбра еден проевропски и програѓански собир во словачкиот главен град, во Братислава, за да остро се пресмета со појавениот национализам и популизам во некои...

 • Брифинг/Weekly

  Ндрангета се инфилтрира во ЕУ

  07/11/2018

  Познатата италијанска мафијашка организација Ндрангета се инфилтрира во земјите на ЕУ, потврди специјалниот обвинител за борба со мафијата и за контра-тероризам Федерико Кафиеро де Роха, во разговор со...

 • Свет

  72 часа омраза во САД

  05/11/2018

  Десетина дена пред  годинешниве, мид-терм делумни избори за Претставничкиот дом и Сенатот на американскиот Конгрес, кои редовно се организираат на средината од мандатот на актуелниот претседател, САД беа...

 • Европа/ЕУ

  Меѓу Мастрихт и евроскептицизмот

  05/11/2018

  Четврт век помина од стапувањето во сила на Договорот од Мастрихт (1 ноември 1993 година) кога дотогашната Европска економска заедница (ЕЕЗ) прерасна во Европска Унија (ЕУ) , а...

 • Брифинг/Weekly

  Влошена ситуацијата во Србија

  04/11/2018

  Европратеничката Тања Фајон изјави во Белград дека ситуацијата во Србија „е прилично влошена во последниве две години“, кога станува збор за нејзините европски амбиции. „Не постои ефикасна контрола...

 • Свет

  САД го казнува Иран

  04/11/2018

  Американскиот претседател Доналд Трамп и администрацијата на САД ја спроведоа заканата кон властите во Техеран, навестена од пред шест месеци и соопштија дека ги обновуваат  острите санкции кон...

 • Брифинг/Weekly

  Руски пари за Брегзит?

  03/11/2018

  Британските власти покренаа кривична истрага против Арон Бенкс,  донатор на кампањата за Брегзит и силен приврзеник за излегувањето на Велика Британија од ЕУ. Тој е осомничен за дури...

 • Западен Балкан

  МПЦ по украински модел ?

  01/11/2018

  Признавањето на независноста на Украинската православна црква од Вселенската патријаршија во Цариград, предизвика гневна реакција од Руската православна црква (РПЦ), но и од официјална Москва, кои потегот  го...

 • Свет

  Бразил со екс-војник како претседател

  30/10/2018

  Десничарскиот кандидат на изборите, Жаир Болсонаро стана нов претседател на Бразил, со што се прекинува досегашното, безмалку 15 годишно управување на левичарската Работничка партија. Во вториот круг од...

 • Брифинг/Weekly

  Меркел се повлекува од водството на ЦДУ

  30/10/2018

  Германскиот канцелар Ангела Меркел соопшти дека се повлекува од функцијата лидер на владеачката Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и дека по тоа, ќе остане само канцелар на Германија, до крајот...

Повеќе
Горе