Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Анкара ја обвинува Кина за Ујгурите

12/02/2019

Во урамнотежените билатерални односи меѓу Турција и Кина, две држави за кои последниве години може да се зборува и како за сојузници на меѓународната политичка сцена, наеднаш се...

 • Брифинг

  Европска поддршка за номинациите за Заев и Ципрас

  28/01/2019

  Лидерите на три политички групи на Европскиот Парламент – на Социјалдемократите, на Зелените и на Обединетата европска левица – заеднички, ги номинираа македонскиот премиер Зоран Заев и грчкиот...

 • Свет

  Сорос против кинескиот “Белт енд Роуд”

  28/01/2019

  Американскиот милијардер и филантроп Џорџ Сорос на годинешниот настап на Светскиот економски форум во Давос, предупредил на заканата што доаѓа од Кина и од нејзиниот, како што рекол,...

 • Европа/ЕУ

  „Балканска кавга“ меѓу Рим и Париз за Да Винчи

  27/01/2019

  Вистинска кавга во „ балкански стил“ избувна меѓу Рим и Париз околу тоа чиј е прославениот уметник и научник Леонардо Да Винчи- на Италија, каде тој е роден,...

 • Западен Балкан

  Комунистичко “Oхи” на пријателството

  26/01/2019

  Во напливот на  десничарење, национализам и квази-патриотизам во грчката политичка јавност, поврзан со договорот од Преспа и посебно со  неговата ратификација во Парламентот на Грција, се огласи и...

 • Брифинг

  СПЦ на судење во Лондон за педофилија

  26/01/2019

  Српската православна црква (СПЦ) се соочува со судење, откако Вишиот суд во Лондон прифати шест тужби против црквата за педофилија, јавуваат белградските медиуми. Сега се очекува да се...

 • Европа/ЕУ

  Предупредување од Лондондери

  23/01/2019

  Експлозија пред зградата на судот во Лондондери , доцна во ноќта, во саботата на 19 јануари, ги вознемири жителите на овој град, на крајниот запад од Северна Ирска...

 • Европа/ЕУ

  Десничарски политикански игри

  22/01/2019

  Во центарот на Атина, таму каде пред 2500 години е родена демократијата, насобрана толпа од десетици илјади луге, во името на демократијата и затскривајќи се зад неа, промовираа...

 • Брифинг

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од Македонија, за да ја спаси ситуацијата со здравствената заштита во ова јадранско...

 • Западен Балкан

  Политика на две столчиња

  20/01/2019

  Рускиот претседател Владимир Путин својата осмочасовна посета на Србија ја започна со 1,5 час задоцнување на неговиот авион, потоа доживеа еуфоричен прием, како знак за “историското српско-руско пријателство”,...

 • Европа/ЕУ

  Брегзит како “театар на апсурдот”

  16/01/2019

  Британското излегување од ЕУ што најтврдите брегзитери  пред домашната евроскпетична јавност го прикажуваа како „ лесен и едноставан процес“ – на околу 90 денови до  „разводот“ меѓу Лондон...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиториал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Горе