Поврзете се со нас

Skopje Global

Македонија

За Европа или за “груевизмот”

23/04/2019

Гласачите во Македонија на годинешниве претседателските избори требаше (и се уште треба) да се определат меѓу Европа, што ќе рече, за конечното влегување на државата во евроатланските асоцијации...

 • Свет

  “Џедај” го “ловеше” претседателот на САД

  01/04/2019

  Истрагата за сомничењето дека Русија, преку свои луѓе во Вашингтон се мешала во претседателските избори на САД во 2016 година, настојувајќи да му помогне на републиканскиот кандидат за...

 • Свет

  Мексико бара извинување за Кортес

  01/04/2019

  Шпанскиот конквистадор Кортес и неговите осовјувачки походи на американскиот континент, од почетокот на 16 век, станаа повод за необичната расправијата меѓу Мексико и Шпанија, половина милениум подоцна. Старите...

 • Брифинг/Weekly

  Литванија го осуди генерал Јазов

  01/04/2019

  Судот во Вилнус, во Литванија, го осуди во отсуство на 10 години затвор, поранешниот советски министер за одбрана, генерал Дмитри Јазов, за воени злосторства, како што е речено....

 • Вести

  Кина сака „обединета и просперитетна ЕУ“

  29/03/2019

  Кинескиот претседател Си Џингпинг изјави деновиве во Париз дека Кина сака “обединета и просперитетна ЕУ„ објаснувајќи го тоа со, како што има речено, кинеската визија за мултиполарниот свет....

 • Европа/ЕУ

  Орбановата анти-ЕУ кампања

  28/03/2019

  Унгарскиот премиер Виктор Орбан, долгогодишен лидер на десничарската и националистичка партија Фидес, најави дека тој и неговата партија ќе продолжат со анти-ЕУ кампања, што власта во Будимпешта ја...

 • Европа/ЕУ

  Грчко-турска “блиска средба” над Егејот

  27/03/2019

  Безмалку два века има откако Грција се има ослободено од отоманското ропство, но во сите овие изминатите години грчка независност, меѓу двете соседни земји – прво во времето...

 • Брифинг/Weekly

  “Бритиш Ервејз” слета во Единбург наместо во Диселдорф

  26/03/2019

  Авионот на британската компанија “Бритиш Ервејз“ кој полета од лондонскиот аеродром Сити, на својот лет за германскиот град Диселдорф, слета на аеродромот во Единбург, во Шкотска – по...

 • Западен Балкан

  Балкански “патриотски” игри за инспирација

  23/03/2019

  Нов Зеланд се опростува од жртвите на терористичкиот напад од минатиот викенд во Крајстчрч, кога во две локални џамии еден милитантен ултра-десничар и бел супремацист изврши масакр во...

 • Европа/ЕУ

  Bloody Sunday – обвинување по 47 години

  20/03/2019

  Безмалку половина век помина од крвавиот инцидент во Северна Ирска, во времето на тамошните “сиви години“ и судирањата меѓу локалните католици и протестанти, што остана запишан во историјата...

 • Брифинг/Weekly

  Дали Хрвати би живееле на Куба?

  18/03/2019

  Во дебатата во хрватскиот Парламент, посветена на ратификацијата на договорот за врски на ЕУ со Куба, била покрената необична дискусија околу тоа какви се стандардите за живеење во...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиториал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг/Weekly

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Горе