Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Германија ја предводи ЕУ

03/07/2020

Од почетокот на овој јули, според воспоставениот ротирачки систем за претседавање, со ЕУ претседаваат Германија – најголемата и економски најмоќна земја членка и нејзиниот канцелар Ангела Меркел, веќе...

 • Екстра Глобал

  Том и Џери наполнија 80 години

  12/02/2020

  Познатите цртани ликови – мачорот Том и глувчето Џери – палавите непријатели и другари, во исто време, со кои се израснати цели генерации ширум САД и светот, наполнија...

 • Екстра Глобал

  Оскарите со помалку тв гледачи

  11/02/2020

  Годинешново доделување на престижната филмска награда Оскар има забележано голем пад на гледаноста кај телевизиските гледачи во САД. Според компанијата Еј-Би-Си која ги врши преносите, годинава преносот од...

 • Здравје

  „Дајамонд Принцес“ – после Вухан со најмногу заразени!

  11/02/2020

  Кина, Светската здравствена организација (СЗО) и светот и натаму не можат да се справат со раширената епидемија од смртоносниот коронавирус. Вирусот за кого прв пат се слушна уште...

 • Свет

  На Антарктик како во Сан Диего!

  09/02/2020

  Кај истражувачката станица „Есперанца“ на Антарктик деновиве била измерена температура од 18,3 степени Целзиусови! Тоа е највисоката досега регистрирана температура на овој континент под мраз, околу Јужниот пол....

 • Европа/ЕУ

  Париз против пазарење со Британците

  09/02/2020

  ЕУ не би смеела да си дозволи да им попушта на Британците, давајќи им отстапки за пристап кон финансиските пазари, како замена за правото на европските рибари да...

 • Европа/ЕУ

  Макрон непопуларен меѓу Французите

  09/02/2020

  Францускиот претседател Емануел Макрон е прогласен за „лош претседател“ во специјално направената анкета по повод одбележувањето илјада денови од како е на функцијата. Според анкетата, 32 отсто од...

 • Европа/ЕУ

  ИРА спремала напад за Брегзит

  08/02/2020

  Северноирската полиција соопшти дека дисиденти на расформираната, паравоена Ирска републиканска армија (ИРА)  подготвувале терористички напад, што требало да се случи во ноќта на Брегзит, на полноќ, меѓу 31...

 • Вести

  „Икеа“ затвора продажен центар во Британија

  08/02/2020

  Шведската компанија „Икеа“ соопшти дека го затвора својот голем продажен центар во англискиот град Ковентри, како што е соопштено, поради слаба посетеност и постојано правење загуба. Околу 400...

 • Вести

  „Адидас“ и „Најк“ (привремено) затвораат во Кина

  08/02/2020

  Германскиот гигант за спортска опрема „ Адидас“ објави дека (привремено) затвора голем број продавници на територијата на Кина. Ваквото неочекувано решение се оправдува со епидемијата на новиот вирус...

 • Европа/ЕУ

  Коронавирусот- ризик за економскиот раст

  08/02/2020

  „Можноста од избувнување американско-кинеска трговска војна полека бледее, но сега епидемијата од коронавирусот создава нова доза неизвесност, кога станува збор за планираниот економски раст“- изјави во Париз Кристин...

Повеќе
Горе