Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Балканот без визионери

09/08/2019

Како сега стојат работите, многу е веројатно дека обнова на косовско-српскиот дијалог нема да биде можен во наредните месеци, а веројатно и до крајот на годината, дури косовската...

 • Европа/ЕУ

  Германка на чело на Европа

  18/07/2019

  Германската политичарка Урсула ван дер Лејен и официјално е новиот претседател на Европската комисија (ЕК) , откако Парламентот во Стразбур со мнозинство од шеесетина гласови на европратениците, ја...

 • Свет

  Уапсен екс претседател на Перу – за корупција

  17/07/2019

  Поранешниот перуански претседател Алехандро Толедо е уапсен во САД, на барање на правосудните власти во Лима кои го обвинуваат за корупција и земање поткуп. Во соопштението на канцеларијата...

 • Европа/ЕУ

  Салвини ултра-десничар со руски пари?

  17/07/2019

  Италијанскиот ултра-десничар, националист и популист Матео Салвини, лидер на партијата Лига кој е и прв потпретседател на владата во Рим, се соочува со официјална судска истрага, осомничен за...

 • Европа/ЕУ

  Грција: Пукање во сопственото колено

  13/07/2019

  Грција има нова влада, составена од министри од десноцентристичката и конзервативна Нова Демократија (НД) и нов премиер, Киријакос Мицотакис, откако на порано одржаните парламентарни избори (според редот, требаше...

 • Западен Балкан

  Борисов: Дачиќ треба да се извини!

  11/07/2019

  Во Белград велат дека секогаш кога српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ќе отвори уста да зборува – ќе направи дипломатски инцидент. А како одминува неговиот мандат,...

 • Свет

  Трамп го „отпиша“ британскиот амбасадор

  09/07/2019

  Американскиот претседател Доналд Трамп го „ отпиша“ амбасадорот на Велика Британија во САД, сер Ким Дерок и порача дека со него, повеќе, нема да има никаква комуникација. „...

 • Европа/ЕУ

  Грција меѓу „принцот“ и левичарот

  06/07/2019

  Во Грција има предвремени парламентарни избори, кои ги свика актуелниот премиер Алексис Ципрас откако неговата, владеачка  партија Сириза доживеа уверлив пораз  на мајските избори за пратеници за европскиот...

 • Едиторијал

  Закана од Париз?

  05/07/2019

  Не е прв пат од Париз да добиваме контроверзни пораки за македонската (и регионалната) европска перспектива. Еднаш, со силна подршка на тој пат, во стилот – интеграциските процеси...

 • Европа/ЕУ

  Победа на француско-германската антанта

  04/07/2019

  Ирскиот премиер Лео Варадкар постигнатата согласност на европските лидери за номинирањето кандидати за четирите најважни функции во ЕУ ја прокоментира со изјавата- успеавме да постигнеме компромис, а во...

 • Европа/ЕУ

  Марк Руте: Британија станува „ослабната“ држава

  04/07/2019

  Холандскиот премиер Марк Руте смета дека со излегувањето од ЕУ, Велика Британија ќе се претвори во “ослабната држава“. Според Руте, после Брегзит земјата нема да биде „доволно голема“,...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Македонија

  ЕБОР финансира еко-автобуси за Скопје

  29/01/2019

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) учествува во проектот на градот Скопје и на ЈСП...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

Горе