Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Свиткување „кичма“ во Вуковар

25/11/2020

Одбележувањето на годишнината од страдањата и на жртвите меѓу  локалното население како и сеќавањето на разурнувањата во градот Вуковар, во Хрватска, од страна на делови од некогашната ЈНА...

 • Здравје

  Ефикасноста на „Фајзер“ вакцината е 95 отсто

  19/11/2020

  Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ („Pfizer”) соопшти дека анализите направени по третата фаза од тестирањето на новата вакцина против коронавирусот, покажале ефикасност од 95 отсто, во спречување од заразување....

 • Европа/ЕУ

  Британците (сега) сметаат дека Брегзит е грешка

  18/11/2020

  Големо мнозинство Британци веруваат дека одлуката за напуштање на ЕУ било погрешна. Според истражувањето на агенцијата „ЈуГав“ 51 отсто сметаат дека било грешка што се гласало за Брегзит,...

 • Брифинг/Weekly

  Шведска го напушта „шведскиот модел“

  18/11/2020

  Шведската влада која досега промовираше „свој модел“ за борба со коронавирусот, сепак одлучи да го напушти, откако Шведска се соочува со силен наплив на новозаразени лица. Моделот, всушност,...

 • Бизнис Глобал

  Создаден најголемиот трговски пакт во светот

  17/11/2020

  Кина, Јапонија и уште 16 други држави од Азија и од Пацификот, создадоа најголем трговски пакт во светот. Во овој азиско-пацифички пакт се најдоа Кина, Јапонија и Јужна...

 • Технологија

  „Спејс-Икс“ во лет со четворица астронаути

  17/11/2020

  „Спејс-Икс„ компанијата на американскиот милијардер Илон Маск, лансира ново вселенско летало, со четворица астронаути, до Меѓународната вселенска станица (МСС). Станува збор за новопроектирано бселенско летало, што „Спејс-Икс„ го...

 • Бизнис Глобал

  „Ер Србија“ намалува плати и вработени

  17/11/2020

  Српската авионска компанија „Ер Србија“ (поранешен југословенски ЈАТ) започна со програмата за „доброволно заминување“ на вработените од компанијата, со соодветна отпремнина, во обидот да намали 300 работни места,...

 • Едиторијал

  Не може во ЕУ со Живков и цар Борис

  16/11/2020

  Екатерина Захариева, шеф на бугарската дипломатија, во серија интервјуа и изјави, успеа изминатите недели да ја претвори Бугарија, од пријател и добронамерен сосед на Македонија, (во што се...

 • Свет

  Внуците на Трамп против корона мерките

  15/11/2020

  Внуците на претседателот на заминување Доналд Трамп, биле испишани од едно приватно училиште во Вашингтон, затоа што упорно одбивале да ги применуваат мерките за заштита од заразување со...

 • Западен Балкан

  Кривокапиќ: Верниците не се заразуваат!

  15/11/2020

  Мандатарот за состав на нова влада во Црна Гора, Здравко Кривокапиќ, изјави дека „оној кој верува (во Господ), кој во себе ја носи верата, нема да се зарази...

 • Екстра Глобал

  „Дедо Мраз ќе носи маска“

  15/11/2020

  Италијанскиот премиер Џузепи Конте ги собра симпатиите на Италијанците, откако се огласи на социјалните мрежи, одговарајќи им на децата во Италија, за тоа како ќе изгледа Божик, годинава,...

Повеќе
Горе