Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Светот бара истрага за Ковид

20/05/2020

Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа недела организираше виртуелна конференција посветена на тоа како светот, здравствените системи и епидемиолозите во разни земји, реагираа на пандемијата со...

 • Екстра Глобал

  Хари и Меган против „Меjл“

  02/10/2019

  Британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл (сега со кралските титули војводата и војвотката од Сасекс) го тужат лондонскиот таблоид „Меjл он Сандеј“ за објавување на нејзиното...

 • Здравје

  Русите пијат помалку и живеат подолго

  02/10/2019

  Потрошувачката на алкохол во Русија меѓу 2003 и 2016 година се намалила дури за 43 отсто, соопшти Светската здравствена организација (WHO), објаснувајќи дека тоа има придонесено за зголемување...

 • Екстра Глобал

  Тинејџерка загина од експлозија на „мобилка“

  02/10/2019

  Една 14 годишна тинејџерка од Казахстан починала откако експлодирал нејзиниот мобилен телефон. Трагичниот инцидент се случил додека девојката спиела, а „мобилката“ која била покрај перницата во креветот на...

 • Екстра Глобал

  Од Антарктик се „откачија“ 315 милијарди тони мраз

  01/10/2019

  Санта мраз, за која се проценува дека е тешка околу 315 милијарди тони, се откачи од ледениот континент – Антарктикот, но научниците веруваат дека ова не е последица...

 • Брифинг/Weekly

  Рација против шверцери на луѓе во Белгија

  01/10/2019

  Белгиската полиција соопшти дека се уапсени 15 лица, сите обвинети за организирање шверц на луѓе во Велика Британија, сокриени во посебно уредени скривалишта во големи камиони кои превезуваат...

 • Европа/ЕУ

  Австрија: Уверлив пораз на крајната десница

  01/10/2019

  Австриската крајно-десничарска Слободарска партија (ФПО) доживеа уверлив пораз на вонредните парламентарни избори во Австрија. „Слободарците“ кои на редовните избори во 2017 година се искачија како второ рангирана партија,...

 • Екстра Глобал

  Деми Мур против Ештон Кучер

  30/09/2019

  Американската актерка Деми Мур предизвика контроверзни реакции во јавноста во САД и бројни текстови во тамошните медиуми со својата мемоарска книга во која открива досега непознати детали од...

 • Свет

  Климкин: Трамп досега не се интересираше за Бајден

  30/09/2019

  Поранешниот украински министер за надворешни работи, Павло Климкин изјави дека додека бил шеф на дипломатијата секогаш присуствувал во кабинетот на шефот на државата кога тогашниот претседател на Украина...

 • Свет

  Белорусија не сака руски бази

  29/09/2019

  Официјална Москва не го крие своето незадоволство поради одбивањето на Белорусија да дозволи руска база на нејзината територија. Станува збор за изненадувачки редок случај на несогласување межу двете...

 • Европа/ЕУ

  Корупција во судството во Монако

  29/09/2019

  Кнежевската палата во Монако соопшти дека принцот Алберт го сменил министерот за правда на ова медитеранско кнежевство, откако одлучил да го спречи зголемување на времетраењето за издржување на...

Повеќе
Горе