Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Светот бара истрага за Ковид

20/05/2020

Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа недела организираше виртуелна конференција посветена на тоа како светот, здравствените системи и епидемиолозите во разни земји, реагираа на пандемијата со...

 • Свет

  Може ли Кина воено да интервенира во Хонг Конг

  04/09/2019

  Безмалку четири месеци трае политичката криза во Хонг Конг, а цели 14 недели се одржуваат продемократски протести на студентите, учениците и на жителите на оваа територија со посебна,...

 • Свет

  Пловењето на „Адријан Дарија“

  02/09/2019

  Уште од јули годинава, трае кризата и неизвесноста околу иранскиот танкер „Адријан Дарија 1“ кој плови по Медитеранот, а излегува дека никој не знае која е неговата крајна...

 • Европа/ЕУ

  Самобендисаноста на Матео Салвини

  02/09/2019

  Италијанскиот ултра-десничар, националист и популист Матео Салвини, лидер на партијата Лига, сакаше среде лето, во август, кога во Италија речиси сите се на одмор, да предизвика политичка криза,...

 • Едиторијал

  Војната што ја измени Европа

  31/08/2019

  Само 21 година по замолчувањето на топовите, во ноември 1918 година и завршувањето на Првата светска војна, оружјето одново се огласи во Европа, па Стариот континент и светот...

 • Брифинг/Weekly

  Затвор за украден песок од Сардинија!

  28/08/2019

  Една француска брачна двојка се соочува со затвор, затоа што се обвинети дека краделе песок од Сардинија. Доколку бидат осудени тие ризикуваат затворска казна до шест години. Французите...

 • Европа/ЕУ

  “Нема обединета Европа без Западен Балкан“

  25/08/2019

  „Европа ќе биде обединета кога целиот Западен Балкан ќе стане дел од ЕУ“ …изјави неодамна германскиот канцелар Ангела Меркел, покажувајќи ја уште еднаш нејзината и германската определеност за...

 • Западен Балкан

  Белград го меша Скопје во своите игри

  24/08/2019

  Еден од лидерите на српската опозиција Драган Ѓилас соопшти дека ги тужи провладините медиуми во Белград и оние кои се поврзани со владејачката Српска напредна странка (СНС) на...

 • Европа/ЕУ

  Хрватски дипломат заговара „Бела Европа“

  24/08/2019

  Првиот советник на амбасадата на Република Хрватска во Берлин, Елизабета Маџаревиќ е суспендирана од функцијата и вратена во Загреб, а против неа е покрената дисциплинска постапка, затоа што...

 • Екстра Глобал

  Најновиот филм за Џејмс Бонд во април

  24/08/2019

  Најновиот филм од серијата за англискиот таен агент Џејмс Бонд ќе се појави во кино салите во април 2020 година. Филмот под наслов „No time to die” (Нема...

 • Западен Балкан

  Белград од сега агитира за Трамп

  15/08/2019

  На безмалку 1,5 година пред одржувањето на претседателските избори во САД, официјален Белград навести дека се определува за актуелниот претседател Доналд Трамп и уште дека ќе агитира за...

Повеќе
Горе