Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

D-Day 75 години потоа

07/06/2019

Во историјата на Втората светска војна, првото префрлање на сојузниците на западното европско копно, е познато по кодиранато име- операција „Оверлорд“. Денот 6 јуни 1944 година, меѓутоа, општо...

 • Европа/ЕУ

  Париз без Нотр Дам

  16/04/2019

  Најславната катедрала во Франција и една од најпознатите објекти на француската и европската готика, Нотр Дам, беше „проголтана“ од големиот пожар, што ја зафати црквата во понеделникот доцна...

 • Свет

  Нова матна “арапска пролет“

  13/04/2019

  Осум години по настаните што го потресоа арапскиот свет, што беа означени како “арапска (политичка) пролет“ поради верувањето дека може да донесат вистинска демократија и почитување на човековите...

 • Свет

  Aсанж (конечно) затворен

  13/04/2019

  Побрзо отколку што се очекуваше, еквадорските власти заклучија дека Џулијан Асанж, еден од основачите на Викиликс повеќе не може да остане сокриен во просториите на амбасадата на Еквадор...

 • Западен Балкан

  “Уставобранителството“ на Сергеј Лавров

  11/04/2019

  Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров одново се занимаваше со Македонија (и со Црна Гора) и со нивната определба да бидат членки во НАТО, критикувајќи го нивното...

 • Брифинг/Weekly

  Еквадор отвора истрага за Асанж

  09/04/2019

  Властите во Еквадор соопштија дека покренуваат своја истрага за основачот на Викиликс и поранешен австралиски хакер, Џулијан Асанж, околу истекувањето на информации за приватниот живот на претседателот на...

 • Европа/ЕУ

  Меј: Без компромис може и да нема Брегзит

  09/04/2019

  Немаше друг избор во даденава ситуација (со хаосот околу Брегзит), освен да и пријдам на опозицијата и да отворам дијалог со лидерот на лабуристите, Џереми Корбин …призна британскиот...

 • Свет

  Четврт век од колежот во Руанда

  08/04/2019

  Африка пред се и светот, на почетокот од овој април, се потсетија на еден од најстрашните злосторства извршени на “Црниот континент“ – на геноцидот во Руанда, кога во...

 • Западен Балкан

  Сто години затвор за убијците на Чурувија

  08/04/2019

  Судот во Белград осуди четворица поранешни припадници на српската тајна служба на вкупно 100 години затвор, за организирање и извршување на убиството на белградскиот новинар Славко Чурувија, извршено...

 • Свет

  Алијанса за одбрана на демократијата

  07/04/2019

  Во почетокот на април, пред 70 години, неполни четири години по завршувањето на Втората светска војна, 12 демократски држави од Западна Европа, САД и Канада, на конференција во...

 • Македонија

  Економски ветер за „Преспа“

  04/04/2019

  Седум месеци интензивна работа беа потребни за да се стигне до македонско-грчкиот договор за разликите околу името на нашата држава ,  кои повеќе од четврт век ја држеа...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг/Weekly

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Едиторијал

Популарно

Горе