Поврзете се со нас

Skopje Global

Македонија

За Европа или за “груевизмот”

23/04/2019

Гласачите во Македонија на годинешниве претседателските избори требаше (и се уште треба) да се определат меѓу Европа, што ќе рече, за конечното влегување на државата во евроатланските асоцијации...

 • Здравје

  MMR вакцината не предизвикува аутизам

  06/03/2019

  Најновата анализа за тоа дали MMR вакцината е опасна за здравјето на децата, овој пат ја имаат направено експерти во Данска кои (одново) докажале дека оваа вакцина не...

 • Свет

  Нетанијаху “брка” мандат и бега од суд

  05/03/2019

  Бенјамин Нетанијаху на почетокот од оваа година се најде во една за него необична ситуација – да мора да организира предвремени парламентарни избори и да се бори за...

 • Трендови + Општество

  Политиката ја елиминира Украина од Евровизија

  04/03/2019

  Натпреварите за песна на Евровизија се започнати уште во средината на педесеттите години на 20 век, како своевиден музички израз за една нова Европа која тогаш почна да...

 • Европа/ЕУ

  Борисов: Бугарија не е „Тројански коњ“ во НАТО

  03/03/2019

  „Бугарија не е никаков „Тројански коњ“ на Русија во НАТО “ – рекол во Софија бугарскиот премиер Бојко Борисов,  отфрлајќи ги на тој начин обвинувањата од некои од...

 • Свет

  Нова војна за Кашмир

  02/03/2019

  Последната недела од февруари измина во уште една опасна криза на индискиот потконтинент, меѓу Индија и Пакистан, околу регионот Кашмир, па во еден момент изгледаше дека светот ќе...

 • Европа/ЕУ

  Ќерката на портпаролот на Кремљ во Брисел

  02/03/2019

  Ќерката на портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков работи во Европскиот Парламент, во канцеларијата на десничарскиот европарламентарец и француски политичар Емерик Шопрад, јавуваат западноевропските медиуми, покренувајќи притоа и мала...

 • Западен Балкан

  Балканот – полигон за руските интереси

  28/02/2019

  Едно време ќе се зборува за словенството и православието, наспроти “неверниците“ (османлиите), па потоа, за “реалниот социјализам“ и советскиот модел контра самоуправувањето и “титоизмот“ а сега ќе се...

 • Свет

  Судот во Хаг против британската контрола на Чагос

  27/02/2019

  Меѓународниот суд на правдата во Хаг одлучи дека Велика Британија ќе треба да ја оконча контролата врз архипелагот Чагос, во Индискиот Океан, во што е можно покус рок....

 • Европа/ЕУ

  Швајцарец осуден за војување против ИД

  26/02/2019

  Поранешниот швајцарски војник Јохан Косар е прогласен за виновен и осуден на три месеци затвор-условно, како и да плати казна од 500 швајцарски франци, затоа што војувал против...

 • Свет

  Прв пат жена за амбасадор на Саудиска Арабија

  26/02/2019

  Саудиската принцеза Рема Бинт Бандар-ал Сауд е првата жена во историјата на Саудиска Арабија која е именувана за амбасадор. Со кралски декрет принцезата е поставена да раководи со...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиториал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Брифинг/Weekly

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од...

Горе