Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

„Украина паѓа за десет денови“

06/12/2022

Британскиот воено-безбедносен институт РУСИ (Royal United Services Institute) од Лондон објави дека поседува документи  во кои станува збор за плановите на Москва врзани за руската инвазија врз Украина....

 • Западен Балкан

  Војна за регистарските таблички на возилата

  29/10/2022

  Србија и Косово (одново) се во војна за регистарските таблички на автомобилите и уште еднаш се соочуваат со „Денот – Д“ , како што тоа беше и во...

 • Вести

  Лицитирање за тоа чиј е Риши Сунак

  28/10/2022

  Именувањето на Риши Сунак за британски премиер, првиот во  историјата и политиката на Британија со азиско- индиско потекло – предизвика воодушевена реакција во цела Азија, а далеку најмногу...

 • Здравје

  Наместо вакцина 600 бебиња примиле физиолошки раствор

  28/10/2022

  Српските здравствени власти потврдија дека 600 бебиња од главната гинколошка клиника „Народен Фронт“ во Белград, наместо вакцина БСЖ , против туберкулоза, примиле физолошки раствор. Инцидентот се случувал во...

 • Екстра Глобал

  Ефектот „стаклена градина“ веќе во 2025 година

  27/10/2022

  Ефектот со „стаклена градина“, односно со максималната емисија на штетните гасови , се очекува веќе за две години- во 2025 година- поради големата енергетска криза во која се...

 • Западен Балкан

  Министер за сите влади

  27/10/2022

  Безмалку седум месеци по одржаните парламентарни избори, на почетокот од април,  Србија има нова влада. Премиер и понатаму е Ана Брнабиќ, а владата вкупно има 28 министри, од...

 • Западен Балкан

  „Новата влада на Србија свртена кон Исток“

  26/10/2022

  Во Белград е соопштен составот на новата влада на Србија од која домашната , но и европската јавност се очекува да се определи за прашањето во врска со...

 • Европа/ЕУ

  Британија: Трет премиер во седум недели

  25/10/2022

  Поранешниот министер за финансии Риши Сунак (42) е новиот британски премиер, откако мнозинствито пратеници од владеачката Конзервативна партија, по забрзана постапка, го избраа за лидер на ториевците. Според...

 • Вести

  Џонсон не се враќа во Даунинг стрит 10

  24/10/2022

  Поранешниот британски премиер Борис Џонсон изјави дека нема да се кандидира за лидер на Конзервативната партија , а тоа значи дека нема да се врати во Даунинг стрит...

 • Едиторијал

  Одмазда за Брегзит

  24/10/2022

  Доскорешната британска премиерка Лиз Трас остави зад себе политичка криза во Британија за која нејзините критичари само неа ја обвинуваат- поради, како што велат- „хаотичните шест недели “...

 • Европа/ЕУ

  Италија за прв пат со жена премиер

  22/10/2022

  Џорџа Мелони, лидер на крајно-десничарската партија Италијански браќа, стана првата жена- премиер на Италија, откако  претседателот Серџо Матарела и го довери мандатот за состав на новата италијанска влада....

Повеќе
Горе