Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Светот бара истрага за Ковид

20/05/2020

Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа недела организираше виртуелна конференција посветена на тоа како светот, здравствените системи и епидемиолозите во разни земји, реагираа на пандемијата со...

 • Екстра Глобал

  Евросонг во 2021 година – во Ротердам

  25/04/2020

  Холандија која требаше да биде домаќин на годинешниов Евросонг, се согласила да биде организатор следната година, откако годинешново натпреварување за Песна на Евровизијата се откажува и се префрла...

 • Технологија

  И никотинот станува лек за Ковид!?

  25/04/2020

  Истражувачите во Франција имаат откриено дека никотинот МОЖЕБИ заштитува од коронавирусот, јавуваат париските медиуми и откриваат дека една болница во Париз веќе работи на изработката на посебна студија...

 • Европа/ЕУ

  СЗО: Не брзајте со укинување на карантинот

  23/04/2020

  Неколку европски држави најавуваат олабавување на мерките за карантин, воведени по избувнувањето на пандемијата со коронавирусот – од почетокот, или од средината на мај. Ваквите најави доаѓаат од...

 • Здравје

  Само шест отсто Французи се имуни на корона

  23/04/2020

  Само шест отсто од Французите ќе бидат имуни на коронавирусот, кога во Франција ќе се почне со намалувањето на мерките од карантинот, што се најавени за 11 мај...

 • Свет

  Британската кралица на 94 години

  22/04/2020

  Британската кралица Елизабета Втора наполни 94 години, останувајќи на тој начин највозрасен монарх во светот и суверен кој најдолго е на британскиот престол, сметајќи го и времето од...

 • Европа/ЕУ

  Пад на ултра-десницата во Германија

  22/04/2020

  Крајната германска десница во изминатите неколку години, по кризата што настана со напливот мигранти и бегалци во 2015/2016 година, почна да добива се повеќе приврзаници во домашната јавност....

 • Свет

  Женска корона дипломатија

  21/04/2020

  Меланија Трамп, сопруга на американскиот претседател, како и голем број Американци коронавирусот ја натера да остане дома, во карантин, но според нејзиниот кабинет таа и во оваа вонредна...

 • Екстра Глобал

  Епидемиологот го искара Ѓоковиќ

  21/04/2020

  Главниот епидемиолог на Република Србија, Предраг Кон јавно го искарал првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, порачувајќи му повеќе да не зборува за вакцините и за вакцинирањето. „Мајсторе,...

 • Свет

  Лондон бара маски

  20/04/2020

  Градоначалникот на Лондон, Садик Кан побара од британската влада да наложи задолжително носење заштитни маски за лице, за луѓето кои се движат низ Лондон, или кога пазаруваат. Според...

 • Екстра Глобал

  Корона е произведена во лабораторија!

  20/04/2020

  Францускиот вирусолог Лук Монтањије тврди дека „новиот коронавирус НЕМА ПРИРОДНО ПОТЕКЛО и дека е произведен во лабораторија“. Овој француски научник е добитник на Нобеловата награда за медицина и...

Повеќе
Горе