Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Европа/ЕУ

  За Украина се потребни над 130 милијарди

  03/05/2024

  Со војна зафатената и од Русија разорената Украина, од пред крајот на минатата година, официјалено стана земја -кандидат за влез во ЕУ. Придружувањето на оваа поранешна советска република...

 • Европа/ЕУ

  Грција воведува шест дневна работна недела

  02/05/2024

  Од 1 јули оваа година,во Грција се воведува шест дневна работна недела. Новата обврска се однесува за државните служби- како што се комуналните фирми, банките и земјоделските стопанства,...

 • chains, feet, sand chains, feet, sand

  Екстра Глобал

  Португалец бил роб 17 години

  02/05/2024

  Еден Португалец чиј идентитет не се открива, бил чуван како роб, без минимални услови  за живот. Луѓето кои го имаат извршено ова злосторство го чувале  несреќниот човек  заточен,...

 • Вести

  Проширување на ЕУ или одново „Железна завеса“

  02/05/2024

  Европската унија мора да се прошири и тој процес мора да продолжи, или ЕУ ризикува да се соочи со нова „Железна завеса“ , по должината на европското источно...

 • Европа/ЕУ

  Пари на Орбан за купување на Eуроњуз

  30/04/2024

  Кога пред крајот на 2022 година се разбра дека европската медиумска компанија Еуроњуз (Euronews) има нови сопственици и дека своето седиште го сели од Лион во Брисел, никој...

 • Едиторијал

  Гласање против Европа

  29/04/2024

  Во ова време додека трае кампањата за вториот круг на претседателските избори и за изборите за нов состав на Парламентот, останува силниот впечаток, добиен од резултатите од првиот...

 • Екстра Глобал

  Кралот Чарлс се враќа на работа

  29/04/2024

  Бакингамската палата во Лондон соопшти дека британскиот крал Чарлс се враќа на работа. Односно дека се враќа на извршувањето на своите јавни обврски кои ги има како суверен...

 • Вести

  Казнет свештеникот од опелото за Навални

  29/04/2024

  Поглаварот на Руската православна црква (РПЦ), патријархот Кирил го казни рускиот свештеник Димитриј Софронов, само затоа што одржа опело на погребот на Алексеј Навални,  опозиционер и најостар критичар...

 • Вести

  Усвоен развојниот план на ЕУ за Западен Балкан

  26/04/2024

  Европскиот Парламент (ЕП) го усвои планот за развој на ЕУ за Западен Балкан, што според сите параметри се означува како најамбициозен  финансиски пакет досега. Пакетот во вредност од...

 • Европа/ЕУ

  Со „Пегасус“ против политичките противници

  26/04/2024

  Државниот обвинител на Полска Адам Боднар   известувајќи го Парламентот за истрагата за прислушување  во време на претходната власт, на партија Право и Праведност на Јарослав Качински, потврди дека...

Повеќе
Горе