Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Светот бара истрага за Ковид

20/05/2020

Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа недела организираше виртуелна конференција посветена на тоа како светот, здравствените системи и епидемиолозите во разни земји, реагираа на пандемијата со...

 • Европа/ЕУ

  Моделот на Германија

  14/04/2020

  Во борбата со глобалната пандемија епидемиолозите, лекарите вклучени во битката за спасување животи и медиумите низ светот, веќе извесно време зборуваат за некаков „кинески модел“ во елиминирањето на...

 • Свет

  Оздравени, а позитивни на Ковид-19!?

  14/04/2020

  Здравствените власти на Јужна Кореја соопштија дека како пациенти се јавуваат луѓе за кои лекарите тврдеа дека се оздравени и излечени, но кои при направените нови тестови за...

 • Брифинг/Weekly

  Фон дер Лајен и се закани на Унгарија

  14/04/2020

  Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и се закани на Унгарија со, како што рекла, правни мерки, поради донесувањето на контроверзниот унгарски закон за борба со...

 • Екстра Глобал

  Текстот на „Хеј Џуд“ продаден за 910 илјади долари

  13/04/2020

  Текстот за големиот хит на Битлси – „Хеј Џуд“ – напишан на рака од Пол Макартни, бил продаден на аукција за дури 910 илјади долари, или  за девет...

 • Екстра Глобал

  И нудистите мора да носат маски

  13/04/2020

  Властите во Чешка имаат воведено строги мерки за одбрана од ширење на пандемијата со коронавирусот, меѓу другото и со задолжителното носење маски за лице. На тоа се задолжени...

 • Свет

  Асанж станал татко на две деца-во заточеништво !

  12/04/2020

  Поранешниот австралиски хакер и основач на Викиликс, Џулијан Асанж (48) станал татко на две деца додека беше сокриен во зградата на амбасадата на Еквадор во Лондон, во доброволно...

 • Свет

  „Фифа-гејт“: Поткуп за СП во Русија и Катар

  11/04/2020

  Јавното обвинителство во Њујорк има изготвено обвинителен акт за тоа дека функционери на Светската фудбалска организација (ФИФА) имаат примено милиони долари, како мито, за да гласаат кој да...

 • Македонија

  Конечно – НАТО и ЕУ

  11/04/2020

  Македонското државно знаме подигнато на јарболот пред седиштето на НАТО, првата министерска седница на политичкиот дел од Алијансата на која шефот на нашата дипломатија (прв пат) учествува во...

 • Екстра Глобал

  Почина жената што ја откри „аферата Луински“

  10/04/2020

  Линда Трип – жената која ја откри , а потоа ја обелодени „ аферата Моника Луински“ , која потоа предизвика политички скандал во САД и беше основа за...

 • Свет

  Над 150 членови на саудиско кралско семејство – заразени

  10/04/2020

  Најмалку 150 членови на инаку бројното кралско семејство во Саудиска Арабија, се заразени со коронавирусот, вклучувајќи и припадници на т.н. повисоки хиерархиски ешалони во семејството – јавуваат американските...

Повеќе
Горе