Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Мајк Помпео прв пат во Солун

30/09/2020

Солун е вториот по големина град во Грција, но од секогаш Салоника, како што е нарекуван во отоманското време, бил во сенката на Атина. Еднаш, навистина, беше домаќин...

 • Западен Балкан

  Комунистичко “Oхи” на пријателството

  26/01/2019

  Во напливот на  десничарење, национализам и квази-патриотизам во грчката политичка јавност, поврзан со договорот од Преспа и посебно со  неговата ратификација во Парламентот на Грција, се огласи и...

 • Брифинг/Weekly

  СПЦ на судење во Лондон за педофилија

  26/01/2019

  Српската православна црква (СПЦ) се соочува со судење, откако Вишиот суд во Лондон прифати шест тужби против црквата за педофилија, јавуваат белградските медиуми. Сега се очекува да се...

 • Европа/ЕУ

  Предупредување од Лондондери

  23/01/2019

  Експлозија пред зградата на судот во Лондондери , доцна во ноќта, во саботата на 19 јануари, ги вознемири жителите на овој град, на крајниот запад од Северна Ирска...

 • Европа/ЕУ

  Десничарски политикански игри

  22/01/2019

  Во центарот на Атина, таму каде пред 2500 години е родена демократијата, насобрана толпа од десетици илјади луге, во името на демократијата и затскривајќи се зад неа, промовираа...

 • Брифинг/Weekly

  Лекар од Македонија- за спас !

  21/01/2019

  Жителите на малото место Суќурај, на хрватскиот остров Хвар, со нетрпение очекуваат да дојде докторот од Македонија, за да ја спаси ситуацијата со здравствената заштита во ова јадранско...

 • Западен Балкан

  Политика на две столчиња

  20/01/2019

  Рускиот претседател Владимир Путин својата осмочасовна посета на Србија ја започна со 1,5 час задоцнување на неговиот авион, потоа доживеа еуфоричен прием, како знак за “историското српско-руско пријателство”,...

 • Европа/ЕУ

  Брегзит како “театар на апсурдот”

  16/01/2019

  Британското излегување од ЕУ што најтврдите брегзитери  пред домашната евроскпетична јавност го прикажуваа како „ лесен и едноставан процес“ – на околу 90 денови до  „разводот“ меѓу Лондон...

 • Свет

  Генералниот секретар на ОН бил убиен во Африка?

  16/01/2019

  Повеќе од 57 години трае мистеријата околу смрта на некогашниот генерален секретар на ОН, Даг Хамаршелд (Dag Hammarskjöld), во Африка, кој загина на 18 септември 1961 година, кога...

 • Свет

  Светот во “сенката” на Трамп

  15/01/2019

  Новата година во САД почна онака како што заврши старата – со блокирана сметка за дел од државната администрација, со расправии околу “ѕидот на Доналд Трамп” (на границата...

 • Трендови + Општество

  Повисока свест за почист воздух

  13/01/2019

  За десетина години во Македонија видливо порасна свеста кај јавноста за ризиците од уништувањето на човековата околина и од високата стапка на загаденост, особено на воздухот. Секој има...

Повеќе
Горе