Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Свет

  Руските војници се повлекоа од Нагорно Карабах

  25/04/2024

  Руските војници  се повлекоа од Нагорно Карабах,  каде беа стационирани како мировни сили. Баку и Москва ја потврдија веста, но и двете страни не објаснуваат зашто Русите си...

 • Вести

  Европа најбрзо се загрева

  24/04/2024

  Европа е континент кој најбрзо се загрева , предизвикувајќи големи последици врз економијата и сериозни проблеми врз здравјето на лугето- соопштија Светската метеоролошка организација при ОН,  како и...

 • Западен Балкан

  Белград не признава геноцид во Сребреница

  23/04/2024

  Официјален Белград прифаќа дека во јули 1995 година, во Сребреница, во БиХ, во екот на крвавата и брутална граѓанска војна се случило  страшно злосторство- кога се ликвидирани над...

 • Екстра Глобал

  Протести против масовниот туризам

  23/04/2024

  Десетици илјади лица се собраа на улиците од шпанските Канарски острови демонстрирајќи против масовниот туризам на овој архипелаг во Атланскиот океан, покрај брегот на Африка. Демонстраните носеле транспаренти...

 • Екстра Глобал

  Мечка нападнала погребна поворка

  21/04/2024

  Една мечка за која се верува дека тргнала во потрага по храна , нападнала погребна поворка која била тргната кон гробиштата за да го погребаат покојникот, предизвикувајќи голема...

 • Западен Балкан

  Црна Гора: 79 отсто од граѓаните за влез во ЕУ

  21/04/2024

  Кога сега би се одржал референдум за влез на Црна Гора во ЕУ, дури 79 отсто од анкетираните граѓани во најмалата поранешна ЈУ република, би гласале за влез...

 • Вести

  Белгија: Градоначалникот ги избрка десничарите

  20/04/2024

  Градоначалник на општината Сен Жост, во околината на Брисел, ги набрка собраните десничарски, крајно-десничарски и националистички политичари, собрани на конференција, откако со помош на полицијата го прекинал собирот....

 • Свет

  Грузија : Тепачка на пратеници про и контра Русија

  17/04/2024

  Расправата во Парламентот на Грузија, околу владиниот предлог- закон за-„транспарентност на странското влијание“ во земјата-  има предизвикано жестока расправија, која заврши  со општа тепачка на пратениците на власта...

 • Здравје

  Заразните болести се вратија во Европа

  17/04/2024

  Долготрајната пандемија предизвикана од корона вирусот, службено беше завршена минатата година, но европскиот континент сега се соочува со епидемијата на голема кашлица. Во изминатите месеци таа е широко...

 • Свет

  Ирански „камикази“ дронови против Израел

  15/04/2024

  Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

Повеќе
Горе