Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

„Украина паѓа за десет денови“

06/12/2022

Британскиот воено-безбедносен институт РУСИ (Royal United Services Institute) од Лондон објави дека поседува документи  во кои станува збор за плановите на Москва врзани за руската инвазија врз Украина....

 • Брифинг/Weekly

  Акционерите против „диктатурата“ на Цукерберг

  21/10/2018

  Акционерите на Фејсбук, го засилуваат својот притисок врз Марк Цукерберг, барајќи од него да се повлече од функцијата – претседател на компанијата, по серијата хакерски пробивања на податоците...

 • Свет

  Изборите референдум за Трамп

  19/10/2018

  Делумните избори за Капитол Хил, за членови на Конгресот и на Сенатот на САД, предвидени за 6 ноември, се познати како „мид терм„ избори, затоа што се одржуваат...

 • Трендови + Општество

  Венеција загрозена од климатските промени

  19/10/2018

  Венеција и  базиликата во Аквилија, во Италија, потоа античкиот град Тир во Либан, како и Ефес во денешна Турција – сите познати локации во Медитеранот и дел од...

 • Брифинг/Weekly

  Масакар на Крим

  19/10/2018

  Вкупно 15 ученици и петмина нивни професори, се убиени во техничкиот колеџ Политехника, во градот Керч, на Крим, во најкрвавиот оружен напад извршен на овој украински полуостров, откако...

 • Европа/ЕУ

  Ципрас се раздели од Коѕиас

  19/10/2018

  Во моментот кога во Македонија Владата и нејзините приврзаници, заедно со меѓународната заедница (освен Русија) се обидуваат да убедат дел од опозициските  пратеници да го подржат Договорот од...

 • Брифинг/Weekly

  Кашоги убиен при сослушување?

  16/10/2018

  Саудискиот новинар и публицист, Џамал Кашоги, за кој не се знае ништо од 2 октомври, најверојатно е убиен во зградата на конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул, од...

 • Свет

  Шизма наместо христијанска љубов

  12/10/2018

  Вселенската патријаршија со седиште во Цариград (Истанбул), побрзо отколку што се очекуваше, одлучи да и признае независност (автокефалност) на Украинската православна црква со седиште во Киев. Во одлуката...

 • Брифинг/Weekly

  Уапсен лидерот на перуанската опозиција

  12/10/2018

  Лидерот на опозицијата во Перу Кеико Фуџимори е уапсена и  со лисици на рацете одведена на сослушување, откако е обвинета за корупција и за перење пари. Заедно со...

 • Брифинг/Weekly

  Нетанијаху: Не се плашиме од руските ракети

  11/10/2018

  Израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху изјавил дека ќе се продолжи со нападите врз цели на сириската територија и покрај одлуката на Москва да и испорача на Сирија, усовршен ракетен...

 • Свет

  Зошто замина Ники Хејли

  11/10/2018

  Американскиот амбасадор во ОН, Ники Хејли (46) неочекувано поднесе оставка на оваа функција, оставајќи ја политичката јавност во САД збунета од заминувањето на „најмоќната жена “ во администрацијата...

Повеќе
Горе