Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Грција: Пукање во сопственото колено

13/07/2019

Грција има нова влада, составена од министри од десноцентристичката и конзервативна Нова Демократија (НД) и нов премиер, Киријакос Мицотакис, откако на порано одржаните парламентарни избори (според редот, требаше...

 • Западен Балкан

  Борисов: Дачиќ треба да се извини!

  11/07/2019

  Во Белград велат дека секогаш кога српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ ќе отвори уста да зборува – ќе направи дипломатски инцидент. А како одминува неговиот мандат,...

 • Свет

  Трамп го „отпиша“ британскиот амбасадор

  09/07/2019

  Американскиот претседател Доналд Трамп го „ отпиша“ амбасадорот на Велика Британија во САД, сер Ким Дерок и порача дека со него, повеќе, нема да има никаква комуникација. „...

 • Европа/ЕУ

  Грција меѓу „принцот“ и левичарот

  06/07/2019

  Во Грција има предвремени парламентарни избори, кои ги свика актуелниот премиер Алексис Ципрас откако неговата, владеачка  партија Сириза доживеа уверлив пораз  на мајските избори за пратеници за европскиот...

 • Едиторијал

  Закана од Париз?

  05/07/2019

  Не е прв пат од Париз да добиваме контроверзни пораки за македонската (и регионалната) европска перспектива. Еднаш, со силна подршка на тој пат, во стилот – интеграциските процеси...

 • Европа/ЕУ

  Победа на француско-германската антанта

  04/07/2019

  Ирскиот премиер Лео Варадкар постигнатата согласност на европските лидери за номинирањето кандидати за четирите најважни функции во ЕУ ја прокоментира со изјавата- успеавме да постигнеме компромис, а во...

 • Европа/ЕУ

  Марк Руте: Британија станува „ослабната“ држава

  04/07/2019

  Холандскиот премиер Марк Руте смета дека со излегувањето од ЕУ, Велика Британија ќе се претвори во “ослабната држава“. Според Руте, после Брегзит земјата нема да биде „доволно голема“,...

 • Брифинг/Weekly

  Русија ги уценува Балканот и Истокот

  04/07/2019

  Русија го користи природниот гас и зависноста на државите од оваа енергетска суровина, за да ги уценува Балканот и Истокот на Европа – се вели во извештајот на...

 • Европа/ЕУ

  Гордон Браун: Закана од распад на Британија!

  28/06/2019

  Поранешниот британски премиер Гордон Браун предупредува на иднината на Обединетото кралство и на унијата на Англија, Шкотска, Северна Ирска и Велс,  која сега се соочува со заканата од...

 • Европа/ЕУ

  Џонсон : За Halloween надвор од ЕУ !

  28/06/2019

  Борис Џонсон, поранешен градоначалник на Лондон, екс шеф на британскиот Форин Офис и некогашен новинар, останува фаворит во трката за лидерската позиција на Конзервативната партија, како и за...

 • Брифинг/Weekly

  Черупин: Ѓукановиќ ќе заврши како Порошенко

  27/06/2019

  Рускиот амбасадор во Белград, Александар Черупин, уште еднаш се огласи за да ги брани властите во Србија – од нив самите.  Овој пат не за Косово, како што...

Повеќе
 • Македонија

  ФИРОМ и против ЕУ

  01/10/2018

  На референдумот во Македонија, одржан на 30 септември, излезноста беше под 50 отсто, но огромното мнозинство...

 • Западен Балкан

  Живаљевиќ од Скопје префрлен во Сараево?

  04/10/2018

  Поранешниот српски разузнавач Горан Живаљевиќ, кој едно време беше дипломат во амбасадата на Србија во Скопје...

 • Европа/ЕУ

  Заев во Ла Валета

  29/05/2018

  Претседателот на македонската влада, Зоран Заев, денеска престојува во работна посета на Малта. Премиерот    

 • Западен Балкан

  Путин против верзијата на Вучиќ за признавање на Косово

  04/10/2018

  Рускиот претседател Владимир Путин не му дал согласност на српскиот претседател Александар Вучиќ, за неговата верзија...

 • Македонија

  Орбан е организаторот – кој е нарачателот?

  17/11/2018

  Во вторникот на 13 ноември, поранешниот премиер на Македонија Никола Груевски, кој 10.5 години владееше со...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се...

 • Македонија

  Македонија како Берлин

  03/10/2018

  Македонската државна стратегија, од пред четврт век, за влез во евроатланските асоцијации, како и договорот на...

 • Западен Балкан

  Произведување криза во Косово

  24/11/2018

  Властите во Белград и во Приштина продолжуваат, заеднички, да ја интензивираат вжештената атмосфера во и околу...

 • Едиторијал

  Лажната “вистина” на Лавров

  23/09/2018

  Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров во текот на својата посета на Република Српска, во...

 • Македонија

  ЕБОР финансира еко-автобуси за Скопје

  29/01/2019

  Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) учествува во проектот на градот Скопје и на ЈСП...

Горе