Поврзете се со нас

Skopje Global

brown concrete building under blue sky during daytime brown concrete building under blue sky during daytime

Западен Балкан

Резолуцијата на ОН нуди помирување

27/05/2024

Обединетите нации, после долги развлекувања и политички пазарења, конечно, усвоија резолуција за  геноцидот во Сребреница, гратче во источна Босна, извршен во јули 1995 година, кога војската на Република...

 • Екстра Глобал

  Љубовџискиот скутер на Оланд- на аукција

  27/05/2024

  Скутерот на поранешниот француски претседател Франсоа Оланд , со кој тајно одеше на љубoвни состаноци, искрадувајќи се од Елисејската палата и од претседателското обезбедување, е продаден на аукција-...

 • a large water fountain in front of a large building a large water fountain in front of a large building

  Европа/ЕУ

  Софија не прифати претседателска средба во Рим

  25/05/2024

  Официјална Софија  не прифатила претседателска средба во Рим, меѓу бугарскиот претседател и претседателката на Северна Македонија  за време на нивниот престој во Ватикан , каде и обајцата присуствуваа...

 • woman in white long sleeve shirt and white pants doing exercise woman in white long sleeve shirt and white pants doing exercise

  Здравје

  Британија-трансфузија со заразена крв

  25/05/2024

  Над 30 илјади Британци биле заразени, а од нив над три илјади починале, како последица на нездравата крв што им била давана при примањето трансфузија со инфицирана крв....

 • Едиторијал

  Провокација кон ЕУ и соседите

  22/05/2024

  Партијата која победи на изборите во Северна Македонија, нудејќи им  на гласчите национализам, реваншизам и антиалбанство, а тие тоа го прифатија, наместо мултикултурализмот,  европеизација на државата, како и...

 • Екстра Глобал

  Загинат и повредени патници во турбуленција

  21/05/2024

  Еден патник загина, а други триесетина се потешко и полесно повредени во авионот на компанијата „Сингапур Ерлајнс“, откако леталото било погодено од невоoбичаено силна турбуленција, за време на...

 • Свет

  Иран без претседателот Раиси

  20/05/2024

  Иранскиот претседател Ебрахим Раиси,  ултраконзервативец меѓу политичката елита во Иран, кој уште од  порано беше ставен на американската „црна листа“ , загинал при паѓањето на претседателскиот хеликоптер. Инцидентот...

 • Западен Балкан

  Белград преговарал за „помилување“ на Хашим Тачи

  20/05/2024

  Белград и Приштина  тајно преговарале за своевидно „помилување “ на поранешниот косовски претседател Хашим Тачи, на тој начин што српската страна би се согласила да се укине одделот...

 • Вести

  „Омразата што ја ширите предизвика атентат“

  18/05/2024

  Словачкиот министер за внатрешни работи Матуш Шутај оцени дека атентатот врз премиерот Роберт Фицо е напад врз демократијата и врз државата, а за тоа ги обвинува и медиумите...

 • Култура

  Актери бараат враќање на Кевин Спејси

  18/05/2024

  Група филмски актери , меѓу кои Шерон Стоун, Лијам Нисон и Британецот Стивен Фрај побараа од продуцентските куќи и од режисерите враќање на филмот на нивниот колега Кевин...

 • Европа/ЕУ

  Словачка- Пет истрели за премиерот

  16/05/2024

  Роберт Фицо, контроверзниот премиер на Словачка, најверојатно ќе го преживее атентатот што беше извршен врз него, кога еден политички неистомисленик пукаше во него, додека претседателот на владата разговараше...

Повеќе
Горе