Поврзете се со нас

Skopje Global

Македонија

Наместо Европска – Орбанова Македонија

12/05/2024

Епилогот од претседателските и парламентарните избори во Северна Македонија е познат. Досегашниот претседател не успеа да обезбеди уште еден мандат за себе и за својата опција, поразен од...

 • Вести

  Две децении без виновник за Ома

  31/08/2018

  Изминаа 20 години од терористичкиот напад во малото северноирско гратче Ома (Omаgh) во кој беа убиени 29 лица, а дури 220 други беа потешко и полесно повредени. Сите...

 • Вести

  Макрон: Француските “Гали” не сакаат промени

  30/08/2018

  Францускиот претседател Емануел Макрон ги налути своите домашни политички противници, откако ги обвини денешните Французи, потомци на некогашните Гали дека се “противат на секакви промени”. Макрон беше во...

 • Европа/ЕУ

  Битка за школките во Ламанш

  30/08/2018

  Француски и британски рибари, се судрија во водите на каналот што Французите го нарекуваат Ламанш, а Британците Англиски канал, во “поморска битка” за морските школки, омилени на трпезите...

 • Свет

  Папата соочен со барање за оставка!

  30/08/2018

  Папата Франциско беше во посета на Република Ирска, но дводневниот престој на “Зелениот остров” прв на еден поглавар на Католичката црква, по безмалку 40 години, беше најтешката посета...

 • Западен Балкан

  Курц: Во ЕУ или под влијание на Русија, Турција…

  29/08/2018

  Австрискиот премиер Себастијан Курц изјави дека Европската Унија не смее никако да го заобиколи Западен Балкан, затоа што во тој случај, овој регион може многу лесно да се...

 • Западен Балкан

  Хил: Грција и Македонија ја демаскираа Русија

  28/08/2018

  Угледниот американски дипломат кој сега работи како професор на Универзитет, Кристофер Хил, во авторски текст за едно интернет издание во САД, се осврнува на политиката на Русија и...

 • Европа/ЕУ

  Лондон се подготвува за “no-deal” со Брисел

  25/08/2018

  Во текот на летото, официјален Лондон на два пати ја менуваше својата позиција за тоа какви ке бидат идните односи на Британија и ЕУ, откако пред крајот на...

 • Европа/ЕУ

  Се помалку мигранти од ЕУ во Британија

  25/08/2018

  Во Велика Британија има 87 илјади помалку државјани од земјите членки на ЕУ, кои работат и живеат во британските градови, во споредба со ситуацијата од пред една година-...

 • Здравје

  Руски хакери со лажни вести за вакцинирањето

  25/08/2018

  Руски хакери, користејќи лажни вести за вакцините и негативно насочена „дебата„ на социјалните мрежи околу вакцинирањето, настојувале да предизвикаат забуна и недоверба кај лугето , за да се...

 • Свет

  “Брутален” партиски пуч во Канбера

  25/08/2018

  Скот Морисон е новиот премиер на Австралија, откако досегашниот прв човек на австралиската влада,  Малколм Турнбол беше сменет од функцијата, со преврат во владеачката Лабуристичка партија на која...

Повеќе
Горе