Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Пандемијата го преуредува светот?

11/08/2020

Новата мантра која изминативе месеци унисоно ја повторуваат бројни светски политичари, експерти, аналитичари, новинари, но и обични граѓани, а која катадневно е присутна во светските медиуми, независно дали...

 • Екстра Глобал

  Принц Хари: Британците се несвесни расисти

  04/08/2019

  Британскиот принц Хари кој сега ја носи титулата војвода од Сасекс, предизвика бранување во домашната јавност откако отворена укажа на постоењето на расизмот во британското општество, како и...

 • Западен Балкан

  Косово останува за догодина?

  01/08/2019

  Некаде од прилика во ова време, минатата година, официјален Белград почна (тогаш) неофицијално да зборува дека најдоброто решение за косовското прашање би било разграничувањето на тамошните Срби и...

 • Екстра Глобал

  Меган гостин-уредник на „Вог“

  31/07/2019

  Поранешната американска актерка Меган Маркл (37) сега сопруга на принцот Хари и британска војводка од Сасекс, е гостин-уредник на септемвриското издание на угледното британско списание “Вог“. Овој број...

 • Технологија

  Хакирани податоците на 106 милиони луѓе

  31/07/2019

  Личните податоци на 100 милиони Американци и на околу шест милиони Канаѓани, сите клиенти на американската банка Capital One (Капитал Уан), биле украдени при продолжителен хакерски напад, што...

 • Европа/ЕУ

  Бугарија, сепак, купува Ф-16

  31/07/2019

  После многу надмудрувања и долгите воено-политикански игри, владата во Софија, конечно, успеа да се избори да купи осум нови американски воени авиони од типот „Ф-16“, а не шведските...

 • Свет

  Трамп: Вие по Гугл – ние по виното

  30/07/2019

  Американскиот претседател Доналд Трамп, придржувајќи се на својата, во основа, изолационистичка политика, декларирана уште на почетокот од неговиот мандат како – „Прво Америка“ – веќе е во трговска...

 • Свет

  Москва: Брутално задушени протести

  29/07/2019

  Руската полиција брутално се пресмета со продемократските демонстрации во Москва кои беа одржани со барања за организирање вистински слободни и фер избори. Над 1300 демонстранти се уапсени, стотици...

 • Екстра Глобал

  “Симсонови“ погодиле за Трамп

  29/07/2019

  Популарната американска цртана ТВ серија „Симсонови“ која се прикажува повеќе од 30 години, има предвидено повеќе настани, што подоцна навистина и се случиле- откриваат некои од нејзините автори....

 • Свет

  “Промени на мозокот” кај дипломатите во Хавана

  29/07/2019

  Американски медицински експерти кои извршиле серија снимања и скенирање врз дипломатите на САД кои беа на работа, на Куба, утврдиле дека постојат “промени на нивниот мозок“, но експертите,...

 • Екстра Глобал

  Шери Блер: Не отворај врата во ноќница !

  27/07/2019

  Со новиот премиер ,Борис Џонсон, Британците за прв пат досега не добија и „прва дама“ , затоа што избраникот на ториевците за нивни нов лидер, кој по автоматизам...

Повеќе
Горе