Поврзете се со нас

Skopje Global

Западен Балкан

Регионот „заложник“ на Белград и Приштина

26/09/2023

Во неделата, доцна вечерта, косовската полиција и нејзините специјалци ја презедоа контролата врз локалниот манастир кај Бањска, во севернокосовската општина Звечан, кој беше ставен дваесетина часови под опасада....

 • Западен Балкан

  Санкции за Србија за Бањска ?

  28/09/2023

  Неколку денови по вооружениот судир меѓу косовската полиција и српска тешко вооружена група напаѓачи, за кои се почесто се зборува како за терористи- во реонот на селото Бањска,...

 • Вести

  Бугарската шпионска тројка во Британија стана петорка

  28/09/2023

  Бугарската шпионска група која беше откриена и уапсена во Британија , работејќи за руските тајни служби , во вторникот , за прв пат по притворањето, се појавија на...

 • Свет

  Индија и Канада се скараа за Сиките

  28/09/2023

  Индија – која како домаќин на годинешниот Самит на групата Г-20 настојуваше да се прикаже како новата голема сила во развој- откако се искара со соседна Кина, за...

 • Европа/ЕУ

  Полска ја запре испораката на оружје за Украина

  26/09/2023

  Владата во Варшава соопшти дека ја запрела испораката на (старо советско) оружје за Украина, продлабочувајќи го на тој начин неогласувањето со Киев околу украинското жито. Ваквата одлука доаѓа...

 • Екстра Глобал

  Женско тело во устата на убиен алигатор

  26/09/2023

  Еден четири метри долг алигатор е убиен во Флорида, но шок во јавноста која (обично) е навикната на ваквите вести, предизвика откритието дека во устата на крволочното животно...

 • Култура

  „Вашиот филм го гледаат само свињите“

  24/09/2023

  Претседателот на Полска Анджеј Дуда – некултурно и навредливо од шеф на држава во ЕУ – ја нападна  филмската режисерка Агнешка Холанд , за нејзиниот најнов фил „Зелената...

 • Екстра Глобал

  „Самоубиецот“ побегнал во Грција

  24/09/2023

  Еден Италијанец кој на своето семејство и на најблиските им испратил неколку проштални посма во кои најавувал дека има намера да се самоубие, од пред десет години се...

 • Екстра Глобал

  Крузер крај Гренланд со заразени со Ковид

  17/09/2023

  Луксузниот брод-крузер кој на почетокот од оваа недела се насука во оддалечените делови на Гренланд, на северот од Атлантикот, е ослободен без поголеми оштетувања- соопшти претставник на армијата...

 • Свет

  Дерна- градот што повеќе не постои

  15/09/2023

  Средоземно море веќе неколку денови постојано на брегот исфрла тела на загинатите жители на градот Дерна , во североисточна Либија, покажувајќи го  на тој начин  катастрофалниот обем на...

 • Екстра Глобал

  Нов напад од ајкула во Црвено Море

  14/09/2023

  Две жени додека  пливале недалеку од  брегот, во едно од  египетските одморалишта на Црвено Море,  биле нападнати од ајкула. Според полициските власти, едната успеала да се спаси и...

Повеќе
Горе