Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Свет

  Трамп против договорот „Реган-Горбачов“

  30/10/2018

  Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од Договрот за нуклеарно вооружување , потпишан уште во 1987 година од тогашниот претседател Роналд Реган и советскит...

 • Свет

  Валенса : „Солидарност“ за демократизирање на Русија

  29/10/2018

  Поранешниот полски претседател и нобеловец  Лех Валенса,  сугерира создавање на едно глобално движење, кое би се нарекло „Солидарност“ по углед на истоименото такво движење во Полска, во осумдесетите...

 • Европа/ЕУ

  Брегзит го тресе Есен

  26/10/2018

  Само неколку дена пред регионалните избори во германската сојузна покраина Есен, закажани за крајот на октомври, илјaдници луѓе излегоа на протести во Франкфурт против се повисоките кирии и...

 • Брифинг/Weekly

  Европарламентарците против неонацизмот

  26/10/2018

  Европскиот Парламент усвои резолуција со која се бара забрана за сите неонацистички и неофашистички групи и организации што постојат и дејствуваат во земјите- членки на ЕУ . Европарламентарците...

 • Европа/ЕУ

  Италијанските популисти против еврозоната

  24/10/2018

  Италијанските популисти, од редовите на Пет Ѕвезди и десничарската Лига, кои сега ја сочинуваат коалиционата влада на Италија, се судрија со Европската комисија откако Брисел, за прв пат...

 • Брифинг/Weekly

  „Шпигл“: ХДЗ е закана за Балканот

  24/10/2018

  Угледниот германски неделник „Шпигл“ ја обвини хрватската владеачка партија ХДЗ (Хрватска демократска заедница) на премиерот Андреја Пленковиќ, дека претставува закана за Балканот. Европските народни партии, собрани во граѓанско-конзервативниот...

 • Македонија

  Данајски подарок од Москва

  24/10/2018

  Руската амбасада во Скопје се огласи со соопштение дека Русија ќе продолжи да ја ословува нашата држава и понатаму како Република Македонија. Соопштението дојде веднаш откако пратениците во...

 • Брифинг/Weekly

  Акционерите против „диктатурата“ на Цукерберг

  21/10/2018

  Акционерите на Фејсбук, го засилуваат својот притисок врз Марк Цукерберг, барајќи од него да се повлече од функцијата – претседател на компанијата, по серијата хакерски пробивања на податоците...

 • Свет

  Изборите референдум за Трамп

  19/10/2018

  Делумните избори за Капитол Хил, за членови на Конгресот и на Сенатот на САД, предвидени за 6 ноември, се познати како „мид терм„ избори, затоа што се одржуваат...

 • Трендови + Општество

  Венеција загрозена од климатските промени

  19/10/2018

  Венеција и  базиликата во Аквилија, во Италија, потоа античкиот град Тир во Либан, како и Ефес во денешна Турција – сите познати локации во Медитеранот и дел од...

Повеќе
Горе