Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Ирански „камикази“ дронови против Израел

15/04/2024

Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Македонија

  Партијата поважна од државата

  13/09/2018

  Македонската националистичка опозиција, објави дека за референдумот околу влезот на Македонија во НАТО и ЕУ и за македонско-грчкиот договор од Преспа, немала прецизно изграден став, за тоа –...

 • Европа/ЕУ

  Казнена постапка против Унгарија

  13/09/2018

  Првпат досега, една земја членка на ЕУ, се соочи со казнена постапка предвидена со член 7 од Лисабонската спогодба, откако со големо мнозинство гласови, пратениците во Европскиот Парламент,...

 • Западен Балкан

  Голема расправија за мала корекција

  12/09/2018

  Во моментите додека германскиот канцелар Ангела Меркел, во Скопје, зборуваше за силната подршка на Берлин на македонско-грчкиот договор од Преспа и ја пофали „храброста и мудроста„ на премиерите...

 • Европа/ЕУ

  Шведските националисти останаа без триумф

  11/09/2018

  Во Шведска се одржа парламентарни избори од кои (одново) се плашеше демократска и либерална Европа, поради експанзијата на национализмот и крајната десница и во оваа традиционално демократска и...

 • Вести

  Бугарија во ЕУ ја преполови невработеноста

  10/09/2018

  Бугарија безмалку ја има преполовено невработеноста , откако оваа балканска држава, го започна финалниот процес за влез во ЕУ и стана полноправна членка на Унијата, покажуваат податоците на...

 • Свет

  РПЦ му се заканува на Вселенскиот Патријарх

  10/09/2018

  Руската православна црква (РПЦ) му се закани со одмазда на цариградскиот Вселенски Патријарх, доколку дозволи Украинската православна црква да ги раскине духовните врски  со Москва, а според тоа...

 • Македонија

  Меркел во Скопје

  09/09/2018

  Ангела Меркел одлучи, токму на 8 септември, на денот на незвисноста, да престојува во Скопје, во прва посета на еден германски канцелар на Република Македонија, одбележувајќи ја и...

 • Вести

  ГРУ убива со новичок во шише за парфем

  06/09/2018

  Британското Јавно обвинителство обвини двајца руски државјани – Александар Петров и Руслан Боширов – за обид за убиство на рускиот емигрант Сергеј Скрипал, неговата ќерка Јулија кои од...

 • Здравје

  Секојдневното “постење” го подобрува здравјето

  06/09/2018

  Научниците на Институтот Салк откриле дека ограничувањето на јадењето во 10-часовен период го подобрува здравјето, ги надминува генетските дефекти, и штити од дијабетес и дебелина. Студијата која беше...

 • Западен Балкан

  Надежи и стравување околу Косово

  03/09/2018

  Промовирана во летните месеци, а популаризирана во текот на август, кога политичка Европа, главно, е на одмор, идејата за разрешување на косовската ситуација, преку разграничување со менување на...

Повеќе
Горе