Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Недела 30 септември 2018

  30/09/2018

  Скопје: Во Македонија се одржува референдум за влез на земјата во ЕУ и НАТО и за договорот за името со Грција, преку кој единствено може да се остварат...

 • Македонија

  За и против ЕУ

  30/09/2018

  На референдумот од 30 септември, гласачите во Македонија, а преку нив и државата, во основа, се определуваат околу една работа – да се биде за Европската Унија, или...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен Брифинг: Сабота 29 Септември 2018

  30/09/2018

  Њујорк: Интеграцијата на Македонија во НАТО не претставува никаква воена закана за Русија, но членството ќе ја ослабне можноста на Кремљ да шири корупциско влијание во регионот, пишува...

 • Европа/ЕУ

  Германија: Истокот ја губи трката со Западот

  29/09/2018

  Безмалку триесет години по падот на Берлинскиот ѕид, источниот дел од Германија (некогашната ГДР) се уште заостанува зад западниот дел на сега обединетата држава, а неговиот напредок и...

 • Западен Балкан

  Попов: Србија против здравиот разум од “Преспа”

  28/09/2018

  Директорот на Центарот за регионализам од Нови Сад, Александар Попов изјавил дека Србија дејствува „спротивно на здравиот разум„ кога е во прашање референдумот во Македонија. „Во српски интерес...

 • Брифинг/Weekly

  Дневен брифинг: Петок 28 Септември 2018

  28/09/2018

  Њујорк: Американскиот претседател Доналд Трамп ја обвини Кина дека се обидува да се замеша во американските избори за Конгресот на САД, што ќе се одржат во ноември, затоа...

 • Европа/ЕУ

  Лабуристите го менуваат ставот кон Брегзит

  27/09/2018

  Британската опозициска лабуристичка партија го менува својот став кон Брегзит, откако на редовната, есенска, партиска конференција во Ливерпул, објавија дека сега би можеле да прифатат (нов) референдум, дури...

 • Вести

  Швајцарија не го сака Абрамович

  27/09/2018

  Швајцарските федерални власти, уште пролетва одбиле да му издадат согласност на рускиот милијардер Роман Абрамович, за да се насели во земјата, прогласувајќи го за неподобна личност, но за...

 • Европа/ЕУ

  Петина од ЕУ буџетот оди во Полска

  25/09/2018

  Една петина од тековниот, седумгодишен буџет на ЕУ, оди во Полска, преку разните фондови за забрзан развој на оваа источноевропска држава, што се обебедуваат врз солидарниот принцип, за...

 • Свет

  Премиерка со бебе во ОН

  25/09/2018

  Премиерот на Нов Зеланд Џасинда Ардем се појавила со своето три месечно бебе на свечениот собир во ОН, предизвикувајќи најразлични коментари меѓу своите колеги- политичари и дипломатите. Ардем...

Повеќе
Горе