Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Европа/ЕУ

  “Нема обединета Европа без Западен Балкан“

  25/08/2019

  „Европа ќе биде обединета кога целиот Западен Балкан ќе стане дел од ЕУ“ …изјави неодамна германскиот канцелар Ангела Меркел, покажувајќи ја уште еднаш нејзината и германската определеност за...

 • Западен Балкан

  Белград го меша Скопје во своите игри

  24/08/2019

  Еден од лидерите на српската опозиција Драган Ѓилас соопшти дека ги тужи провладините медиуми во Белград и оние кои се поврзани со владејачката Српска напредна странка (СНС) на...

 • Европа/ЕУ

  Хрватски дипломат заговара „Бела Европа“

  24/08/2019

  Првиот советник на амбасадата на Република Хрватска во Берлин, Елизабета Маџаревиќ е суспендирана од функцијата и вратена во Загреб, а против неа е покрената дисциплинска постапка, затоа што...

 • Екстра Глобал

  Најновиот филм за Џејмс Бонд во април

  24/08/2019

  Најновиот филм од серијата за англискиот таен агент Џејмс Бонд ќе се појави во кино салите во април 2020 година. Филмот под наслов „No time to die” (Нема...

 • Западен Балкан

  Белград од сега агитира за Трамп

  15/08/2019

  На безмалку 1,5 година пред одржувањето на претседателските избори во САД, официјален Белград навести дека се определува за актуелниот претседател Доналд Трамп и уште дека ќе агитира за...

 • Екстра Глобал

  ЕУ има проблеми со тротинетите

  13/08/2019

  Лесни, едноставни за употреба, доволно брзи за да може да се користат како транспорт во градовите, посебно на кратки дестинации и пред се еколошки чисти, бидејќи не загадуваат,...

 • Едиторијал

  Специјална војна на „Црната алијанса“

  09/08/2019

  Терминот “специјална војна” можеби делува малку застарено, зашто му припаѓа на едно друго време и на други услови во Европа. Време на поделена Европа на црвениот комунистички Исток...

 • Западен Балкан

  Балканот без визионери

  09/08/2019

  Како сега стојат работите, многу е веројатно дека обнова на косовско-српскиот дијалог нема да биде можен во наредните месеци, а веројатно и до крајот на годината, дури косовската...

 • Екстра Глобал

  Секс-аферата Луински како тв серија

  08/08/2019

  Третата сезона од популарната американска телевизиска серија “American Crime Story” ќе биде целата посветена на секс-аферата меѓу Моника Луински и поранешниот претседател на САД, Бил Клинтон, јавуваат тамошните...

 • Свет

  „Њујорк Тајмс“ смени наслов под притисок на читателите

  08/08/2019

  Угледниот американски весник „Њујорк Тајмс“ го смени насловот за текстот за претседателот Доналд Трамп, објавен на првата страница, под притисок на читателите. Во своето прво издание, пишувајќи критички...

Повеќе
Горе