Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Endeavour ship James Cook Endeavour ship James Cook

  Екстра Глобал

  Maорите против Џејмс Кук

  19/09/2019

  Реплика на бродот на прославениот британски капетан Џејмс Кук нема да може да вплови во пристаништето на новозеландското рибарско село Мангонуи, откако на тоа остро се спротивставиле локалните...

 • Европа/ЕУ

  БоЏо „побегна“ од прес конферeнција

  17/09/2019

  БоЏо, како што лондонските таблоиди, повремено, го нарекуваат британскиот премиер Борис Џонсон, користејќи ги само првите две букви од неговото име и презиме, престојуваше во ЕУ и во...

 • Свет

  Три милиони бегалци можат да се вратат во Сирија

  17/09/2019

  Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека околу три милиони бегалци од Сирија, кои сега се привремено сместени во Турција, би можеле да се вратат назад, во својата...

 • Европа/ЕУ

  Камерон признава – погрешив со референдумот за ЕУ

  17/09/2019

  Поранешниот британски премиер Дејвид Камерон за прв пат признава дека погрешил организирајќи референдум за ЕУ во јуни 2016 година, кога тоа никој од него не го бараше, предизвикувајќи...

 • Екстра Глобал

  Род Стјуарт „се излечил“ од рак на простата

  17/09/2019

  Британската музичка ѕвезда Род Стјуарт соопшти дека лекарите “ целосно го излечиле“ откако кај него било дијагностицирано дека боледува од рак на простатата. “За ова никој досега не...

 • Свет

  Србија продава оружје за ИД во Јемен?

  17/09/2019

  Меѓународниот портал Армс Воч (Arms Watch), во неколку продолженија има објавено написи за тоа дека оружје произведено од српската фабрика “Крушик“ од Ваљево завршило кај припадниците на џихадистичката...

 • Свет

  Неуспех на Обединета Русија во Москва

  10/09/2019

  Партијата Обединета Русија, на претседателот Владимир Путин доживеа неуспех на локалните избори во Москва. Во изборите за нов Совет на Москва (Мосгордума) оваа партија загуби дури една третина...

 • Брифинг/Weekly

  Нова кавга меѓу Загреб и Белград

  10/09/2019

  Меѓу Загреб и Белград избувна нова расправија, која само уште повеќе ја продлабочува кризата во хрватско-српските односи. Поводот за оваа кавга е одново историјата, овој пат споменикот во...

 • Западен Балкан

  Нема седење на две столчиња

  10/09/2019

  Сосема е извесно дека земјите од Западен Балкан се последните од Европа кои ќе станат дел од ЕУ. Германскиот канцелар Ангела Меркел, бранејќи го својот ентузијазам за заокружување...

 • Европа/ЕУ

  Италија со 66 влади во 73 години

  07/09/2019

  Старо-новиот италијански премиер Џузепе Конте формира нова влада која веќе положи и заклетва пред претседателот на државата, Серџо Матарела. Во неа има 21 министри, кои доаѓаат од партиите...

Повеќе
Горе