Поврзете се со нас

Skopje Global

Европа/ЕУ

Франција : Сепак победа на демократијата

08/07/2024

Во моментите кога изгледаше дека Франција- за прв пат по Втората светска војна- ќе се најде под власта на крајната десница, земјата во која е создадена паролата-слобода, братство,...

 • Европа/ЕУ

  Макрон ги навреди Бугарите

  05/11/2019

  Официјална Софија вложи и формален протест до Париз, преку амбасадорот на Франција во Бугарија, по повод изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за „бугарските банди“ кои делуваат на...

 • Европа/ЕУ

  Брисел го откри феноменот „Заробена држава“

  04/11/2019

  Брисел, а веројатно и структурите на ЕУ, пред се, Европската комисија, конечно го имаат откриено феноменот „Заробена држава“ раширен и обилно користен од авторитарните “газди“ на државите во...

 • Свет

  Горбачов: Не градете нов „Берлински ѕид“

  03/11/2019

  Последниот советски лидер Михаил Горбачов (88) предупредува на опасноста одново да се изгради некаков нов, невидлив „Берлински ѕид“ меѓу Русија и Западот, како што беше оној што го...

 • Свет

  „Другарот Путин е совесен шпион“

  03/11/2019

  Документите на КГБ од советско време, сега објавени во Русија, откриваат дека актуелниот руски претседател Владимир Путин, на почетокот од неговата кариера како разузнавач на тајната служба на...

 • Западен Балкан

  Софија стравува од „руската база“ во Ниш

  03/11/2019

  Официјална Бугарија, гласно, не ги коментира случувањата околу т.н. руски „центар“ во Ниш, во Србија, настојувајќи да не ги влоши односите со Москва за кои бугарската страна е...

 • Свет

  Конгресот на САД признава геноцид врз Ерменците

  01/11/2019

  Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, формално, призна дека Отоманската Империја има извршено геноцид врз Ерменците, во текот на Првата светска војна. Ова е прв пат една ваква резолуција...

 • Европа/ЕУ

  Нема Брегзит и на Халоуин

  01/11/2019

  „Ноќта на вештерките„  дојде и помина, а Велика Британија остана во Европската Унија, иако  во ноќта на 31 октомври, што Британците го одбележуваат како Халоуин, точно на полноќ...

 • Екстра Глобал

  Австралија: Нема повеќе искачување на Улуру

  30/10/2019

  Австралиските власти забранија искачување на светата карпа Улуру, една од најголемите знаменитости во Австралија и свето место на домашното, домородско население- на Абориџините. Одлуката стапи на сила на...

 • Свет

  Ал Багдади идентификуван по долната облека

  30/10/2019

  Лидерот на озлогласената, џихадистичка и терористичка организација Исламска држава (ИД) Абу Бакр ал Багдади кој бегајќи од американските специјалци, се самоуби како бомбаш-самоубиец во еден од тунелите на...

 • Свет

  Ал Багдади е мртов – што после тоа?

  29/10/2019

  Водачот на џихадистичката  организација Исламска држава (ИД) Абу Бакар ал Багдади, конечно, е мртов. Во воена операција на Американците, изведена во сириската североисточна област Идлиб, покрај границата со...

Повеќе
Горе