Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Трамп меѓу затворот и Белата куќа

03/06/2024

Доналд Трамп е првиот претседател на САД осуден за кривично дело, откако поротата составена  од 12 американски граѓани, во судот во Њујорк го прогласи за виновен за сите...

 • Западен Балкан

  Црна Гора: 79 отсто од граѓаните за влез во ЕУ

  21/04/2024

  Кога сега би се одржал референдум за влез на Црна Гора во ЕУ, дури 79 отсто од анкетираните граѓани во најмалата поранешна ЈУ република, би гласале за влез...

 • Вести

  Белгија: Градоначалникот ги избрка десничарите

  20/04/2024

  Градоначалник на општината Сен Жост, во околината на Брисел, ги набрка собраните десничарски, крајно-десничарски и националистички политичари, собрани на конференција, откако со помош на полицијата го прекинал собирот....

 • Свет

  Грузија : Тепачка на пратеници про и контра Русија

  17/04/2024

  Расправата во Парламентот на Грузија, околу владиниот предлог- закон за-„транспарентност на странското влијание“ во земјата-  има предизвикано жестока расправија, која заврши  со општа тепачка на пратениците на власта...

 • Здравје

  Заразните болести се вратија во Европа

  17/04/2024

  Долготрајната пандемија предизвикана од корона вирусот, службено беше завршена минатата година, но европскиот континент сега се соочува со епидемијата на голема кашлица. Во изминатите месеци таа е широко...

 • Свет

  Ирански „камикази“ дронови против Израел

  15/04/2024

  Во ноќта меѓу саботата и неделата, во една одмазничка операција, како што Техеран самиот ја има наречено,  Иран го нападна Израел, директно од својата територија. Во долгото непријателство...

 • Екстра Глобал

  Полицајка го ликвидира убиецот од Сиднеј

  14/04/2024

  Една полицајка од Сиднеј е прогласена за „вистински херој“ откако сама му се има спротивставено со разулавениот убиец во  трговскиот центар „Вестфилд“ во најголемиот австралиски град- ликвидирајќи го...

 • Едиторијал

  Горди и без лажна патетика

  12/04/2024

  Една госпоѓа, снимена во старински стил, демне од рекламните билборди за претседателските избори- буквално од секој агол. Ако ја нема неа на билбордот,  веднаш до него има друг...

 • Вести

  Казна за недоаѓање на специјалистички преглед

  12/04/2024

  Француската влада воведува казни за пациентите кои имаат закажан преглед кај лекар, а  сепак, нема да дојдат. Доколку нема да дадат валидно објаснување за недоаѓањето ќе бидат казнети...

 • Екстра Глобал

  Затворски казни за родителите на ученикот-убиец

  11/04/2024

  Родителите на ученикот кој во едно училиште  во САД изврши масовно убиство, се осудени на казна затвор од најмалку десет до 15 години, затоа што немаат ништо направено...

 • Вести

  После еден век отворена џамијата во Солун

  11/04/2024

  После 102 години, над двеста локални муслимани, се собраа да го прослават Рамазан Бајрам во историската џамија во Солун,  каде досега нема јавни џамии. Во овој град во...

Повеќе
Горе