Поврзете се со нас

Skopje Global

Свет

Светот бара истрага за Ковид

20/05/2020

Светската здравствена организација (СЗО) на почетокот од оваа недела организираше виртуелна конференција посветена на тоа како светот, здравствените системи и епидемиолозите во разни земји, реагираа на пандемијата со...

 • Европа/ЕУ

  Фидес на Орбан аут од ППЕ?

  19/04/2020

  Лидерот на групата европски народни партии, Доналд Туск изјави дека оваа политичко-идеолошка групација на десно-центристички партии „до крајот на оваа година ќе ја исклучи од членство унгарската партија...

 • Свет

  Вухан ги криел жртвите?

  18/04/2020

  Властите во кинескиот град Вухан, епицентарот на коронавирусот со кој се зарази целиот свет, многу е веројатно дека на почетокот од епидемијата ги сокривале бројките за вистинскиот обем...

 • Свет

  Москва: Ковид веќе не е под контрола

  18/04/2020

  Ситуацијата во Русија околу пандемијата со коронавирусот забрзано се влошува. Според руските официјални податоци кои властите и ги предаваат на Светската здравствена организација (СЗО), во оваа голема земја,...

 • Свет

  Поддршка од Сандерс и Обама за Бајден

  17/04/2020

  Сенаторот од американската сојузна држава Вермонт, Берни Сандерс (78) јавно го поддржа поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден (77) во трката за номинација на Демократската партија, за претседателските...

 • Свет

  Пол Макартни – Корона е како кинеска атомска бомба

  17/04/2020

  Поранешниот Битлс, Пол Макартни (77) ја обвини Кина дека на целиот свет му „има фрлено атомска бомба“ со избувнувањето на пандемијата со коронавирусот и за тоа ги обвинува...

 • Здравје

  Несакани дејства од лекот против Ковид-19

  17/04/2020

  Американската актерка и продуцент Рита Вилсон (63), предупредува на, како што има речено, екстремните и несакани дејства што таа морала да ги издржи од лекот што го примала...

 • Бизнис Глобал

  „Амазон“ вработува уште 75 илјади луѓе

  16/04/2020

  Американската компанија за е-трговија „Амазон“ соопшти дека ќе ангажира уште 75 илјади вработени, за да може да ја задоволи се поголемата побарувачка за нарачки и купување преку интернет....

 • Екстра Глобал

  Шакали во паркот во Тел Авив

  16/04/2020

  Еден од најпопуларните паркови во Тел Авив, што е лоциран без малку во самиот центар на најголемиот израелски град, поради епидемијата на коронавирусот и острите мерки за карантин...

 • Здравје

  Корона може да „испровоцира“ мали сипаници!

  16/04/2020

  Епидемиолозите и здравствените експерти кои веќе неколку месеци водат борба со „кинескиот вирус“ предупредуваат дека короната и болеста Ковид-19 би можеле уште повеќе да ја искомпликуваат ситуацијата –...

 • Екстра Глобал

  Карантинот го „исчисти“ воздухот

  16/04/2020

  Жителите на индиската сојузна држава Пенџаб, на северот од оваа голема азиска земја, за прв, после повеќе од 30 години можат да ги гледаат Хималаите и на оддалеченост...

Повеќе
Горе